Počasí

Teplé, nebo studené? Meteorologové už tuší, jaké bude letošní jaro

Teplé, nebo studené? Meteorologové už tuší, jaké bude letošní jaro
Jarní počasí Zdroj: Mediafax

O první náznaky výhledu počasí na jarní měsíce ve střední Evropě se pokouší sezonní modely meteorologů. Bude letošní jaro také tak studené jako to loňské, které bylo nechladnější za posledních 34 let? Anebo budeme zimní bundy uklízet už v březnu?

V posledních letech jsme si navykli na teplotně nadprůměrná meteorologická jarní období, v některých letech i s výraznými suchy. Loňské meteorologické jaro (od 1. března do 31. května) přerušilo tuto sérii a všechny tři měsíce byly v porovnání s dlouhodobým normálem teplotně podprůměrné.

Nejvýraznější teplotní odchylku přinesl měsíc duben – s odchylkou -1,9 °C v porovnání s normálem 7,3 °C z let 1981 – 2010. Pravé zimní počasí přinesly také například březen 2006, který byl v nížinách na sníh nejbohatší za posledních 60 let a přinesl pravé zimní počasí, nebo březen 2013 s teplotní odchylkou -3,2 °C v porovnání s normálem 2,5 °C.

Co lze vyčíst ze sezonních modelů?

U výhledů počasí vycházíme ze sezonních modelů, které vydávají velká evropská a americká centra a i ty musíme brát hodně s rezervou. Nicméně jejich predikce na jarní období se pro střední Evropu relativně shodují. Centrum NCEP v poslední predikci vypočítává období od března do května jako teplotně nadprůměrné. Z jeho výpočtů by nejvýraznější kladné teplotní odchylky měl dosáhnout hned první meteorologický měsíc březen.

​Také výhled britské předpovědní služby Met Office se přiklání k teplotně nadprůměrnému jarnímu období ve střední Evropě, a to s pravděpodobností 40 až 60 %, naopak teplotně podprůměrnému jaru dává mizivé šance.

Související obsah

​​To ale neznamená, že k nám po přechodech studených front nepronikne na několik dnů studený vzduch a nehrozí zejména v březnu a na začátku dubna sněhové přeháňky i v nížinách. Do jarního počasí také může zasáhnout rozpadlý polární vortex, a nastolit tak ledové počasí.

Předpověď počasí na středu 26. ledna:

 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz