Domácí

Armáda přebrala nová auta. Předávání se zúčastnil i náčelník generálního štábu

Česká armáda se dočká nového vybavení. Ve středu 26. ledna vojáci v Liberci slavnostně převzali nová obrněná vozidla. Pomohou jim v boji s toxickými látkami. Akce se účastnili přední představitelé Armády České republiky.

Lehká obrněná vozidla s kódovým označením S-LOV-CBRN a LOV-CBRNII dostali na ceremoniálu ve středu v jedenáct hodin vojáci z Liberce. Na deset zbrusu nových aut se mohl těšit 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče.

Nová obrněná vozidla jsou vybavena pro sběr a pozorování vzorků látek, které by mohly být pro vojáky nebezpečné. "Liberečtí chemici převezmou prvních pět párů těchto vozidel. Do konce roku 2023 jimi budou vybaveny také další jednotky," sdělil mluvčí 31. pluku Petr Šabaka.

Související obsah

​Vozidla vyvíjel Vojenský výzkumný ústav od roku 2008. Dohromady jich armáda nakoupila 40 párů. Nahradí jimi zastaralé transportéry BRDM ze sovětské éry a chemické landrovery z 90. let.

Sběrná vozidla jsou plně vybavena pro pohyb v kontaminovaných oblastech. Vnitřní kabina se například dokáže hermeticky uzavřít, takže vojákům uvnitř nehrozí otrava. Mohou také vyslat ven dálkově ovládaného měřícího robota, kterým je každé vozidlo vybaveno.

Ceremoniálu se kromě náčelníka generálního štábu Aleše Opaty zúčastnil i ředitel výzkumného ústavu Pavel Čuda a ředitel sekce ozbrojených sil Ivo Střecha. Všichni popřáli vojákům mnoho štěstí při tréninku s novými stroji. Současně si pochvalovali spolupráci armády a výzkumného ústavu.

Související obsah

​Liberecký kaplan Petr Šabaka vojákům i vozidlům požehnal. "Válka a násilí by se neměly dotknout slabých a zranitelných," řekl ve svém proslovu Šebeka. Vozidlům žehnal svěcenou vodou.

Klíče od nových aut předali vojákům zástupci armády a vojenského Výzkumného ústavu. K nasazení nových vozidel v boji ale ještě chvíli nedojde.

"Vojáci teď projdou výcvikem. Ten výcvik je velmi náročný, jde o sofistikovanou techniku. Zabrat to může půl roku i rok," uvedl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Dodal také, že stejnými stroji budou vybavena postupně všechna chemická družstva. Na kolik celá zakázka na 80 specializovaných vozidel přišla, ale Opata nesdělil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz