Domácí

Od letecké katastrofy u Srbské Kamenice uplynulo 50 let. Přežila ji jen letuška

Ve středu uplynulo přesně 50 let od jedné z největších leteckých katastrof na území Česka. U Srbské Kamenice na Děčínsku tehdy havarovalo jugoslávské letadlo s 28 pasažéry. Pád z 10 kilometrů přežil jediný člověk, letuška. Tragédii měla způsobit exploze na palubě – ve středu odpoledne se na místě nehody uskuteční pietní vzpomínka.

Jugoslávské letadlo letělo ze Stockholmu do Bělehradu, nad Srbskou Kamenicí se ale přesně před 50 lety ozvala ohlušující rána a z nebe začaly padat trosky letadla a také těla obětí. Tragédii nepřežilo 23 pasažérů a čtyři členové posádky.

"Obyvatelé Srbské Kamenice začali registrovat divné zvuky, jakési údajně nárazy, exploze a bohužel také těla, která začala padat do okolí. Naštěstí se podařilo najít letušku Vesnu Vulovičovou, která za zázračných okolností havárii přežila a byla odvezena do nemocnice," uvedl historik František Šuman.

Související obsah

​Co se stalo, dodnes není zcela jasné. Objevila se řada konspiračních teorií. Oficiální vyšetřovací zpráva ale uvádí, že letadlo spadlo po explozi zařízení umístěného v zavazadlovém prostoru. Měli ji mít na svědomí chorvatští nacionalisté.

"Letadlo se rozpadlo ještě ve vzduchu, kabina i s piloty byla nalezena jinde než zbylá část letadla, našli hodinový strojek z nějakého budíku, který byl umístěn v malém kufříku, který byl ještě umístěn ve velkém, aby to působilo nenápadně," vysvětlil Šuman. 

Letuška zemřela v roce 2016. Dodnes je jediným člověkem na světě, kterému se podařilo přežít pád z tak velké výšky.

ada, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz