Zajímavosti

Anna přišla o kus holeně. Lékaři ji nahradili jinou kostí z těla

Náročnou operaci provedli ve středu lékaři ve zlínské Krajské nemocnici Tomáše Bati. Ženě, která měla vážnou dopravní nehodu, zachránili zraněnou nohu. Část chybějící kosti nahradí kostí jinou.

Je takřka zázrak, že paní Anna z Uherského Hradiště vážnou dopravní nehodu přežila a nepřišla o pravou nohu. S autem bourala v listopadu. Od té doby leží ve zlínské nemocnici. "Jsem odkázaná na pomoc rodiny a přátel. Nikam se nedostanu, jsem upoutaná na lůžko," popsala Anna Ryšavá.

"Přišla o 18 centimetrů holenní kosti, kterou budeme nahrazovat kostí lýtkovou," vysvětlil plastický chirurg Tomáš Kempný.

Související obsah

Chybějící centimetry chtěli původně lékaři vzít z lýtkové kosti ze zdravé levé nohy pacientky. Nakonec se rozhodli pro méně riskantní zákrok. "Jsem netušila, že jsou v lidském těle kosti, které nejsou potřeba. Ale zřejmě teda ten kousek tam chybět nebude," řekla Anna.

Zní to možná jednoduše. Náročný operační zákrok, včetně pracného sešití cév, ale trval kolem osmi hodin. Podle chirurgů to byla jediná možnost. "Lýtková kost není na bérci nosná, takže v podstatě nedojde k žádnému funkčnímu omezení, které by pacientku nějakým způsobem omezovalo při pohybu," vysvětlil primář traumatologického oddělení Petr Menšík.

"Strašně moc se na to už těším, abych se co nejdřív vrátila do normálního života, kdy si zajdu se psem, na procházku, na kávu s manželem. To je teďka moje meta, toho chci dosáhnout," přeje si Anna.

Devětadvacetiletou ženu, o které lékaři říkají, že se po čelní srážce znovu narodila, čekají ještě nejméně dva týdny v nemocnici. Obzvlášť dlouhá bude rehabilitace, protáhnout se může až na rok.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz