Domácí

Sněmovnu ovládly interpelace. Není pravda, že nic neděláme, bránil se Fiala

Ve čtvrtek se konala schůze Poslanecké sněmovny. Dopoledne měli poslanci projednávat například zavedení korespondenčního hlasování, k bodu se ale nedostali. Jednání zablokoval především předseda SPD Tomio Okamura, který využil přednostního práva ke kritice vlády. Odpoledne pak začaly interpelace, první ve funkčním období vlády Petra Fialy (ODS). Ty opozice zahájila kritikou přístupu vlády k řešení energetické krize.

Po čtvrtečním jednání stínové vlády šéf hnutí ANO Andrej Babiš (ANO) zkritizoval Fialovu vládu a uvedl, že jí plánuje při prvních interpelacích vyčíst, že nepomáhá lidem v energetické krizi a neusnadňuje jim život v době vysoké inflace.

"Vzali lidem platy a jízdné. Pokud bychom byli ve vládě, tak bychom lidem přispěli na energie. V lednu budete mít dražší energie o 21 procent, protože se vrací DPH. Kvůli této vládě, která pro lidi neudělala vůbec nic," uvedl Babiš s tím, že kdyby byl ve vládě, opět by lidem odpustil DPH na energie.

Řešení energetické krize bylo prvním tématem ústních interpelací. Premiér Fiala se brání, že není pravda, že vláda lidem v současné situaci nepomáhá. "My jsme se tou otázkou zabývali hned od začátku fungování vlády. Schválili jsme pomoc lidem, kteří jsou zasaženi nárůstem cen energií, novelizovali jsme zákon o státní sociální podpoře a zlepšili jsme možnost využít formu mimořádné pomoci," prohlásil premiér. 

Související obsah

Jednání o korespondenčním hlasování

Jedním z témat čtvrtečního jedání Poslanecké sněmovny mělo být zavedení korespondenčního hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny. Podle návrhu, který kopíruje praxi z jiných zemí, by Češi žijící v zahraničí mohli snáze volit, a to prostřednictvím pošty.

Proti návrhu se ale už dříve ohradilo hnutí SPD, podle kterého je korespondenční hlasování snadno zneužitelé a je proti principům demokracie. K projednávání tohoto bodu, které mělo proběhnout dopoledne, se nicméně poslanci zatím nedostali. Předseda hnutí Tomio Okamura si v úvodu schůze vzal slovo, aby mohl zkritizovat vládu.

Přestřelka mezi členy vládních a opozičních stran se nakonec protáhla na čtyři hodiny. O bodech programu tak poslanci začali hlasovat až v jednu hodinu odpoledne. Poslanci se k jednání nakonec ani nedostali, jelikož poslanecký klub SPD požádal před 18. hodinou o pauzu. Jednání Sněmovny bylo nakonec přerušeno až do pátečního rána.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz