Ekonomika

Zdražování nemovitostí bude pokračovat i v letošním roce, tvrdí odborníci

Stavební materiál je v Česku momentálně nejdražší v historii. Dodací lhůty jsou většinou prodloužené o měsíce. Mnohým majitelům rozestavěných nemovitostí hrozí, že kvůli vysokým cenám a nedostatku materiálu stavby ani nedokončí. A podle ekonomů není výhled příznivý ani na příští roky.

Cihly, cement, plasty, izolační materiál nebo ocel. To všechno spadá poslední rok do kategorie téměř nedostatkového zboží. "Největší nedostatek je v cihlářském průmyslu a u betonových výrobků, tam jsme čekali na dodání i tři měsíce, nejdéle to bylo pět měsíců. Museli jsme pozastavit i příjem objednávek z důvodu nedodání od výrobců," řekla Gabriela Galičáková ze Stavebnin Galičák.

Jan Kučera se svou firmou ROJAstav staví a rekonstruuje domy a byty. I on se dostává do nepříjemných situací, kdy musí zákazníkům vysvětlovat, že nestihne zakázku dokončit, protože nemá z čeho stavět. "Musíme zvolit vždy nějaký kompromis, aby to lidé pochopili," vysvětlil.

Když už se nějaký ten materiál koupit dá, ceny letí raketově vzhůru. "Měď stoupá, dřevo o desítky procent, železo o 70 procent," uvedl Jiří Nožička z Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.

Petr Pála měl rozpočet na rodinný dům 3,5 milionu korun. Jenže zdražení mu navýšilo cenu o půl milionu. Jediným řešením je pro něj další zadlužení.

Související obsah

​"Někdo to pak řeší, že sleví například na vybavení domu, na výběru kuchyně nebo nábytku," dodal Kučera. Podle ekonomů se dá očekávat, že v České republice bude přibývat takzvaných domů duchů, na jejichž dostavění zkrátka nebudou mít jejich majitelé peníze .

"Dvě menší rekonstrukce nám lidé odřekli, protože se prostě nevešli do rozpočtu. Další dvě zakázky nám lidé odřekli, protože nemají na dostavbu peníze," oznámil stavitel Roman Bedlek.

Vše se točí kolem neustále se prohlubujících problémů. Covid zavřel obrovské železné doly v Číně. Oprava materiálu převážně z Asie kolabovala. Násobně také zdražovala. Energetická krize má vliv na růst cen všeho.

Dá se předpokládat, že ceny výrazně porostou ještě v letošním roce. Asi už se nevrátí do doby před covidem. To vše se podepíše i na dalším růstu cen nemovitostí. Ty u nás zdražují nejrychleji v Evropské unii. Vloni to bylo o 22 procent a stejný růst bude zřejmě i letos.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz