Domácí

Chyba v identifikaci: Rodina má v urně cizího člověka, nikdo nebude potrestaný

Policie přiznala chybu v případu záměny nebožtíka. Rodina v roce 2018 pohřbila cizího člověka v domnění, že jde o příbuzného. Ten je ale stále naživu. Zemřelý si před smrtí přivlastnil jeho občanský průkaz. Policisté ho kvůli tomu údajně chybně identifikovali.

Ztratil občanku a neřešil to. Vedlo to až k tomu, že ho rodina, se kterou se nestýkal, omylem pohřbila. Jozef Pencák to zjistil až po třech letech. "Zůstal jsem překvapený, to je logické. Byl jsem v šoku," řekl Pencák.

V pražské nemocnici Na Františku zemřel na podzim roku 2018 starší muž. Policejní hlídka si s jeho identifikací moc práce nedala. Spokojila se jen s občankou na jméno Jozef Pencák.

Odbor vnitřní kontroly pražské policie potvrdil, že dotyční policisté chybovali. Na jejich potrestání to ale nevypadá. "Oba policisté v roce 2020 ukončili služební poměr, tedy s nimi nemůžeme řešit věc v kázeňském řízení," upřesnil mluvčí policie Jan Daněk.

Čí popel je v rodinné hrobce Pencákových, už policisté vědí. Jenže pozůstalí mrtvého o urnu nejeví zájem. "To se musí vyndat ven. To tělo tam nepatří," řekla dcera Jozefa Pencáka Miriam Kristová.

Související obsah

​"V případě, že by někomu v této souvislosti vznikla jakákoliv škoda, může se s nárokem na kompenzaci obrátit na ministerstvo vnitra," uvedl mluvčí Daněk.

"My jsme se už obrátili na advokátní kancelář, takže už to mají v rukou oni," odpověděla dcera Lenka Pencáková.

Jozef Pencák byl několik let pro úřady mrtev, pojišťovna už ho ale znovu zaregistrovala. Bez ní by se musel bát, že přijde o místo v léčebně dlouhodobě nemocných. "Úhrada od pojišťovny probíhá, takže žádný důvod k tomu není," potvrdila mluvčí Nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz