Naše Česko

Češi nehorázně plýtvají jídlem. Přes 800 tisíc tun ho ročně skončí v popelnicích

Plýtvání jídlem v Česku je každým rokem horší. V popelnicích v Česku ročně skončí až 830 tisíc tun potravin, které by se daly ještě zpracovat. Třetinu z nich vyhodí domácnosti.

Padesát sedm kilogramů ročně. Tolik jídla zbytečně vyhodí jeden průměrný Čech. "Zahrnuje to vyhozené jídlo, když si udělají velkou porci, tak třeba shnile ovoce, zeleninu, uzeniny a mléčné výrobky. Často právě toto končí v odpadkových koších a popelnicích," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Ročně běžná domácnost vyhodí až 170 kilo potravin. U čtyřčlenné rodiny to dělá za rok zhruba 40 tisíc korun. Za to by se do domácnosti dala pořídit jedna televize, notebook a k tomu ještě tři chytré telefony.

Nejčastěji Češi vyhazují jídlo, protože ho nakoupí zbytečně moc. Pak ho nestihnou sníst před datem spotřeby. Jediný, kdo má z plýtvání Čechů radost, jsou lidé bez domova.

Související obsah

​Podle ekonomů bude mít letos plýtvání jídlem ale ještě větší dopad na naše peněženky. Potraviny totiž zdraží. "Můžeme očekávat až 10procentní zdražení potravin, což by bylo nejvýraznější zdražení potravin od devadesátých let. A to zdražení potravin je horší ze sociálního hlediska než třeba zdražování stavebních materiálu nebo automobilů a ojetin, jak jsme to viděli v minulém roce. Protože potraviny si musíte kupovat za jakékoliv situace, bez nich nemůžete žít," dodal Kovanda.

ph, TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz