Krimi

Celníci zveřejnili výsledky roční činnosti. Podívejte se, co se loni nejvíc pašovalo

Celníci zveřejnili výsledky roční činnosti. Podívejte se, co se loni nejvíc pašovalo
Kata jedlá Zdroj: Celní správa České republiky

I když se v loňském roce za hranice Česka příliš necestovalo, celníci nouzi o práci neměli. Spíše naopak, za rok 2021 odhalili více než dva tisíce pašeráků. Oproti roku 2020 je to nárůst o třetinu.

Celníci z úřadu Praha-Ruzyně za loňský rok zastavili 2 728 pokusů o pašování ze zahraničí i z Česka. Zadrželi zboží celkem za více než 100 milionů korun.

Nejčastějším kontrabandem bylo padělané zboží, které tvořilo 1 066 případů, tedy více než třetinu všech přečinů. Šlo hlavně o padělky luxusních hodinek, šperků, obuvi a kabelek. Často se také objevovaly padělané hračky napodobující společnosti Lego nebo Mattel. Celkem zadrželi celníci předměty za 93,2 milionu korun, dvakrát víc než v roce 2020.

Související obsah

​Dalším zabaveným zbožím byly steroidy. "Anabolika byla zjištěna převážně v poštovních zásilkách, které obsahovaly nejčastěji tablety účinné látky DHEA, jedna ze zásilek obsahovala 720 tablet," uvedla mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská.

Pašovali se i drogy, nejvíce kata jedlá a marihuana. Celníci připomínají případ cizince, který se pokusil propašovat v žaludku 124 kapslí s kokainem.

Související obsah

​Překvapivou součástí nelegálního obchodu jsou výrobky z ohrožených živočichů. Vůbec nejčastějším pašovaným stvořením jsou korály, po nich tinktury tradiční čínské medicíny a výrobky z papoušků, hadů nebo krokodýlů. Rekordmanem je muž, který se pokusil pronést do Česka 164 korálů z ostrova Curocao v Karibiku.

Reportáž z loňského července, kdy celníci zadrželi více než 4 tisíce kusů padělané elektroniky, si můžete připomenout zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz