Domácí

Psí trenérka shrnula pravidla chování psů a lidí. Souhlasíte s nimi? ANKETA

Psí trenérka shrnula pravidla chování psů a lidí. Souhlasíte s nimi? ANKETA
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Praha na přelomu roku v tichosti vydala vyhlášku, která má psům umožňovat volné pobíhání pouze na přísně vymezených místech. Podle dlouholeté trenérky psů Andrey F. by ale bylo efektivnější vzdělávat psy a jejich "páníčky". Na sociálních sítích zveřejnila základní pravidla, která by měl každý majitel psa dodržovat.

"Nepsané pravidlo slušnosti říká, že pokud potkáte někoho se psem na vodítku, přivoláte svého psa a nenecháte ho takovou dvojici obtěžovat." Taková je základní myšlenka příspěvku Andrey F., která se výchově a výcviku psů věnuje více než 20 let.

Jako trenérka psů často čelí situacím, kdy jsou její klienti i se svými mazlíčky obtěžováni neukázněnými psy z okolí. Podle Andrey F. není potřeba, aby byla zvířata nutně na vodítku. Volný pohyb by měl být ale umožněn pouze těm, která jsou dobře ovladatelná. "Nemáte-li spolehlivé přivolání, nemůžete svého psa volně pouštět, aby obtěžoval okolí," upozorňuje.

Související obsah

​Dodržování základních pravidel současně umožní předcházet zbytečným konfliktům. "Pes na vodítku může být nemocný, může jít o háravou fenu, o psa, který se bojí jiných psů," upozorňuje. Sama Andrea F. se s neposlušnými zvířaty setkává dennodenně. Sama prý nejčastěji zahání psy, když hárá její fenka boxera. "Najednou se zjeví pes a majitel nikde," upozorňuje na obvyklý problém.

Pes, který chodí "do společnosti", podle trenérky vždy musí být ovladatelný a socializovaný, vodítko je pak pouze jakýsi pomocný nástroj. "Sám o sobě nevyřeší nedostatek výchovy. Pes neustále uvázaný na vodítku je obvykle frustrovaný z nedostatku pohybu a normálních kontaktů se svým druhem, což vede k asociálnímu chování," varuje s tím, že nikdy není pozdě pracovat na zlepšení. "Vyžaduje to však čas a snahu. Pokud nechcete investovat hodně času a snahy, nepořizujte si psa," radí.

Zbytečná vyhláška?

Volným pohybem psů se zabývá i vyhláška o ochraně veřejné zeleně, kterou na přelomu roku s úpravami představila Praha. V té se vysloveně uvádí, že "volné pobíhání psů je ve veřejné zeleni zakázáno". Výjimky tvoří louky, pole a lesy mimo zastavěné části města. Dále pak některé přesně vymezené prostory.

Pokud je pes veden na vodítku, nesmí vodítko překážet. Bez vodítka pak musí nejlepší přítel člověka kráčet pouze v těsné blízkosti svého majitele. "Nic to neřeší. Zodpovědný majitel, který se věnuje výcviku, má psa ovladatelného a není důvod, aby byl pořád na vodítku. Většinou lidé, kteří nemají psa vycvičeného, jsou ti, kteří to respektovat nebudou," myslí si Andrea F.

Podle současně platné vyhlášky je již dnes volný pohyb psů ve veřejné zeleni obecně zakázán a dovolen pouze na předem vyznačených plochách (viz. obrázek níže). Nová pravidla tak spíš upřesňují, co spadá do kategorie "veřejná zeleň". Doposud šlo o pozemek, který byl takto označen v katastru nemovitostí. Nově by měly do této kategorie spadat i městské parky, květinové záhony nebo třeba cesty na veřejných prostranstvích.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz