Zajímavosti

Vědci zkoumali, co spojuje lidi věřící konspiracím. Našli několik faktorů

Vědci zkoumali, co spojuje lidi věřící konspiracím. Našli několik faktorů
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Moderní technologie umožnily šíření konspiračních teorií rychleji než kdykoli předtím. Nový mezinárodní výzkum se zaměřil na to, jací lidé jim věří a co je spojuje. Výsledky výzkumu publikoval odborný časopis Nature Human Behaviour.

Autoři mezinárodního výzkumu se zaměřili na vztah mezi konspirační mentalitou a politickou orientací. Zajímalo je, jestli ochotu věřit konspiracím ovlivňuje příslušnost k levici a pravici nebo jestli jim více věří voliči vládních či opozičních stran.

Vědci se v rozsáhlém výzkumu zaměřili na 26 zemí a zahrnuli do něj 104 253 respondentů. V průzkumu našli několik faktorů, které ovlivňují spojení konspiračního uvažování s politickými extrémy.

Související obsah

Mezi ten nejdůležitější patří tzv. černobílé vidění světa. Ti, kdo jej zastávají, obvykle podle autorů studie z problémů obviňují několik mocných lidí, kteří své špatné cíle upřednostňují před blahem světa. Vědci také zjistili, že zastánci krajní levice i pravice mají "své skupiny špatných lidí", kterým dávají různé věci za vinu.

U krajní pravice jsou to například muslimové, u krajní levice pak manažeři bank nebo Evropská unie. Ve výzkumu se ukázalo, že čím extrémnější politický postoj respondent měl, tím vyšší byla pravděpodobnost, že bude věřit konspiračním teoriím.

Potvrdilo se také, že stoupenci nevládních stran jsou častěji příznivci konspiračních teorií. Tento efekt byl ale slabší než příslušnost ke krajní levici či pravici, podle autorů je tak náchylnost ke konspiracím spíše součástí obecného světonázoru.

Dobro a zlo

Podle vědců rozdělení na dobro a zlo (dobré skupiny lidí a zlé skupiny lidí) zjednodušuje svět a umožňuje příznivcům konspiračních teorií zaujmout z jejich pohledu pevný morální postoj. Autoři studie nehledali souvislost mezi vírou v konspirační teorie a mírou vzdělanosti jejich zastánců, ale i přesto ji v tomto výzkumu našli.

"Naše data poskytují důkazy, že konspirační mentalita je častější u lidí s nižší úrovní vzdělání," uvedli autoři studie. Zdůraznili také, že jejich výsledky jsou statistické a každý milovník není příznivcem krajní pravice či levice nebo nemá pouze základní vzdělání. 

Související obsah

Průzkum napříč různými státy měl podobné výsledky, ale přesto se našly i určité odchylky. V Polsku byla konspirační mentalita výraznější u pravicově orientovaných, stejně tak i ve Švédsku. Ve Španělsku pak u levicově smýšlejících. 

Tímto ale vědecké bádání nekončí. Autoři studie by chtěli výzkum rozšířit ještě o další země, aby získali další demografické údaje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz