Naše Česko

Nevhodným chováním můžete netopýry zabít, varují ochránci. Nerušte je

Nevhodným chováním můžete netopýry zabít, varují ochránci. Nerušte je
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2022 Rokem netopýrů. Lidé by se měli vyvarovat během zimy ohňům a vstupům do podzemí. Vyrušení netopýrů při zimování může tyto letouny stát i život.

Svaz ochránců přírody označil rok 2022 za Rok netopýrů. Chce tím upozornit na rizika, která netopýrům hrozí, a zároveň veřejnosti poradit, jak je ochránit. Ochránci proto připravili řadu akcí v podobě přednášek a putovních výstav, kterými chtějí podpořit zájem o ochranu těchto živočichů.

Netopýři se umí hýbat a lovit potravu ve tmě za pomoci takzvané echolokace, která funguje jako radar, a to skrytým způsobem života. Všechny druhy letounů jsou chráněny pomocí zákonů i mnoha mezinárodních úmluv.​

Související obsah

​Český svaz ochránců přírody proto prosí veřejnost, aby netopýry v zimních měsících nerušila. "Přes zimu netopýři hibernují, obvykle v různých podzemních dutinách, trhlinách či spárách. Jsou v tomto období hodně zranitelní," vysvětlil mluvčí ochránců Daniel Horáček (ČSOP).

Zimní spánek totiž netopýrům umožňuje zimu přežít z tukových zásob. Pokud jsou však během zimy probuzeni, ze zásob odebírají více energie, která jim nemusí do jara vystačit. To následně vede k jejich úmrtí.

Související obsah

K probuzení netopýrů stačí často málo. Jedná se buď o pouhou přítomnost lidí v podzemí, ať už jde o jejich dech či tělesnou teplotu. Dalším nebezpečím je rozdělávání ohňů, a to včetně svíčky či zapálené cigarety. Kouř a teplo netopýry probudí a donutí je vyletět ven, kde jim hrozí umrznutí.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz