Zajímavosti

Historický objev. Našli jsme vrak lodi Jamese Cooka, hlásí australské muzeum

Historický objev. Našli jsme vrak lodi Jamese Cooka, hlásí australské muzeum
Ilustrační obrázek

Australské národní námořní muzeum si je jisté, že našlo poslední místo odpočinku legendární lodi Endeavour kapitána Jamese Cooka. Ve čtvrtek to oznámil ředitel muzea Kevin Sumption. Američtí výzkumníci, kteří Australanům pomáhali, jsou ale zdrženliví.

Generální ředitel Australského národního námořního muzea Kevin Sumption ve čtvrtek uvedl, že tým výzkumníků nalezl vrak lodi, na které brázdil moře legendární kapitán James Cook. Loď, známou jako Endeavour, Cook využil při své první cestě po Tichém oceánu v letech 1768 až 1771, při níž Britové poprvé objevili Austrálii.

Americká výzkumná organizace, která na objevu spolupracovala s australskými vědci, ale uvedla, že tvrzení o nálezu Endeavouru bylo porušením smlouvy, a obvinila australské výzkumníky z toho, že se nechali unést emocemi, informuje Guardian.

Sumption však pro australská média uvedl: "Můžeme přesvědčivě potvrdit, že toto je skutečně vrak lodi Jamese Cooka."

Související obsah

​O tom, že nalezli opravdu vrak Endeavouru, přesvědčilo archeology několik detailů, které porovnali s plány lodi z 18. století. "Jsem spokojen, že toto je místo posledního odpočinku jednoho z nejdůležitějších a nejspornějších plavidel v australské námořní historii," dodal Sumption.

V letech 1768 až 1771 se Cook na lodi plavil jižním Pacifikem, aby našel "Velkou jižní zemi", mapoval pobřeží Nového Zélandu a východního pobřeží Austrálie, než 22. srpna 1770 získal nově objevenou zemi pod vlajku Velké Británie.

Endeavour byl později prodán soukromým vlastníkům, přejmenován na Lord Sandwich a záměrně potopen v roce 1778 britskými silami během americké války za nezávislost. O rok později byl Cook zabit na Havaji během své třetí tichomořské plavby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz