Počasí

VÝSTRAHA: Česko zasáhne silný vítr a bílá tma. Místy napadne až 30 cm sněhu

První únorový víkend bude převážně větrný. V sobotu bude foukat čerstvý západní vítr s nárazy o rychlosti do 55 km/h, během neděle bude následně na většině území vítr zesilovat až na 70 km/h, na horách až na 110 km/h. V kombinaci se sněžením se budou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky a závěje. Do pondělního rána na horách napadne až 40 centimetrů sněhu. Meteorologové kvůli sněhu a větru vydali na neděli a pondělí několik výstrah.

V sobotu se v Česku opět ochladilo, během dne se budou vyskytovat sněhové přeháňky, v nížinách i srážky smíšené nebo dešťové. Denní teploty vystoupají na 2 až 6 °C. Foukat bude čerstvý západní vítr s nárazy o rychlosti až 55 km/h.

V neděli bude srážek i oblačnosti o poznání více – přes naše území bude postupovat další frontální systém. Bude zataženo, místy se sněžením, v nížinách bude déšť se sněhem. Odpoledne se bude hranice sněžení zvyšovat nad 700 metrů nad mořem a srážky budou na horách ještě zesilovat. Ranní teploty budou klesat na 1 až −3 °C. Denní teploty vystoupají na 3 až 7 °C. Foukat bude čerstvý západní až jihozápadní vítr s nárazy o rychlosti 55 až 70 km/h, na horách až 110 km/h.

Od vyšších poloh se budou tvořit sněhové jazyky, závěje a bílá tma. Bílá tma je stav počasí, kdy silně sněží, fouká vítr a viditelnost klesá k nule. Očekávají se tak i komplikace v dopravě.

Víkend bude bohatý na srážky Zdroj: www.wetterzentrale.de

Související obsah

​Také pondělí bude větrné a bohaté na srážky. Bude zataženo s deštěm, od vyšších a postupně středních poloh se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Jinak to budou srážky dešťové nebo smíšené. Trvale bude sněžit opět zejména v Krkonoších. Ranní teploty budou klesat na 4 až 0 °C, odpolední vystoupají na 3 až 7 °C.

Foukat bude čerstvý západní až severozápadní vítr s nárazy o rychlosti kolem 55 km/h, na horách až 70 km/h. Také v pondělí se budou, a to zejména od vyšších poloh, tvořit sněhové jazyky a závěje.

Foukat bude čerstvý až silný vítr Zdroj: www.wetterzentrale.de

​​Od úterý se začne počasí uklidňovat – vítr bude slábnout, srážky ustávat, oblačnost se bude protrhávat a teploty půjdou nahoru. Ve středu a ve čtvrtek v odpoledních maximech naměříme až 11 °C. Obleva přijde i do hor. 

Výstraha ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na neděli a pondělí několik výstrah. Před silným větrem platí od nedělních 8:00 do pondělní půlnoci. Měli by si na něj dát pozor lidé v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém (Jeseník, Šumperk) a Moravskoslezském kraji a také na Vysočině.

Od nedělních 12:00 do pondělní půlnoci platí výstraha před novou vysokou sněhovou pokrývkou. "Očekáváme nový sníh, místy 10 až 30 cm, na horách ojediněle až kolem 50 cm za 24 hodin," uvedli meteorologové.

Vysokou sněhovou pokrývku meteorologové očekávají v Jihočeském kraji (Český Krumlov, Prachatice, Vimperk), Plzeňském kraji (Domažlice, Klatovy, Sušice), Libereckém kraji (Jilemnice, Semily, Tanvald), Královéhradeckém kraji (Trutnov, Vrchlabí), Pardubickém kraji (Králíky), Olomouckém kraji (Jeseník, Šumperk) a také v Moravskoslezském kraji (Bruntál, Krnov, Rýmařov).

Související obsah

Nový sníh podle ČHMÚ napadne v Jihočeském kraji (České Budějovice, Kaplice, Strakonice, Trhové Sviny, Vodňany), v Plzeňském kraji (Blovice, Horažďovice, Kralovice, Nýřany, Rokycany, Stříbro, Tachov), v Karlovarském a Libereckém kraji (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Liberec, Železný Brod). Sněžit bude také v Královéhradeckém kraji (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou), Pardubickém kraji (Žamberk), Olomouckém kraji (Olomouc, Šternberk), Zlínském kraji (Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vizovice, Vsetín) a v Moravskoslezském kraji (Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Opava, Třinec, Vítkov).

Ve výše uvedených oblastech meteorologové očekávají, že by mělo napadnout místy 10 až 30 centimetrů sněhu za 24 hodin. Výstraha pro tyto oblasti platí od nedělního poledne do pondělní půlnoci. Kvůli novému sněhu mohou nastat komplikace v dopravě, lidem se proto doporučuje sledovat dopravní zpravodajství.

Související obsah

Ve vyšších polohách se mohou ve stejnou dobu tvořit sněhové závěje. Konkrétně je ČHMÚ očekává v těchto oblastech: Jihočeský kraj (Český Krumlov, Kaplice, Prachatice, Trhové Sviny, Vimperk), Plzeňský kraj (Domažlice, Klatovy, Sušice, Tachov), Karlovarský kraj (Cheb, Karlovy Vary, Kraslice, Mariánské Lázně, Ostrov), Ústecký kraj (Chomutov, Kadaň, Litvínov, Teplice), Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald), Královéhradecký kraj (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun, Žamberk), Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk, Zábřeh), Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín) a Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov, Třinec).

Výstraha před sněhovými jazyky pak platí od nedělního poledne do pondělní půlnoci proJihočeský kraj (Třeboň), Plzeňský kraj (Blovice, Horažďovice, Horšovský Týn, Kralovice, Nepomuk, Nýřany, Přeštice, Rokycany, Stříbro), Karlovarský kraj (Aš, Sokolov), Ústecký kraj (Ústí nad Labem, Varnsdorf), Liberecký kraj (Liberec, Nový Bor, Semily, Železný Brod), Kraj Vysočina (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Žďár nad Sázavou), Olomoucký kraj (Olomouc, Šternberk) a Moravskoslezský kraj (Opava, Vítkov).

Silničáři z Libereckého kraje museli použít speciální techniku:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz