Domácí

Někteří divočáci denně ujdou až 18 kilometrů. Odhalily výsledky projektu

Odborníci ze Šumavy a Bavorského lesa sledují divoká prasata. Vybavili je GPS obojky, díky kterým už zjistili, že dokážou ujít bezmála 20 kilometrů za den. Projekt má pomoci v boji s africkým morem prasat.

Obojky s GPS vysílačkami dostalo v minulém roce deset divokých prasat v Národním parku Bavorský les. Letos má obojky dostat dalších 30 kusů zvěře. Odborníci už mají první výsledky sledování. Zjistili například, že divočáci se pohybují jak na německé, tak na české straně Šumavy.

Jedno prase dokonce urazilo za den vzdálenost 18 kilometrů. Jiná bachyně zas vystoupala až na vrchol Černé hory do výšky 1 316 metrů.

Unikátní projekt, který na Šumavě realizují poprvé, potrvá několik let. Zajistit má podrobná data o velikosti domovských oblastí, o sezónních migracích divokých prasat i o vzdálenostech, které překonávají.

Související obsah

​Cílem sledování je zjistit chování divočáků. Výsledky mohou pomoci v boji s africkým morem prasat. Odborníci díky tomu budou moci přijímat opatření, která lépe zabrání šíření této velmi nakažlivé nemoci.

Vědci například vypočítají velikost oblastí, které budou muset v případě vypuknutí prasečího moru uzavřít. Do projektu ze zapojili i myslivci z Národního parku Šumava, kteří odborníkům poskytují záznamy z fotopastí, na kterých jsou prasata s obojky zachycena.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz