Počasí

Nad Atlantikem vznikla další silná ledová bouře. Zasáhla Island a řítí se na Evropu

Nad Atlantikem vznikla další silná ledová bouře. Zasáhla Island a řítí se na Evropu
Island zasáhlo nepříznivé počasí | Zdroj: profimedia.cz

Nad severním Atlantikem se tvoří ledová bouře. Monstrózní zimní hurikán bude podle předpovědí meteorologů dosahovat rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Bouře vznikla ze stejného zárodku jako blizard Landon, který v pátek zdevastoval severovýchodní části USA a Kanady.

Zimní cyklona začala v neděli 6. února růst nad mořem na jih od Grónska. V pondělí potom zamířila směrem na Island, odkud pokračovala dál na Evropu. Jde o zhruba stejnou oblast, kde se v první polovině ledna utvořila bombogeneze, která se hnala stejným směrem.

V okolí nově vzniklé bouře klesl atmosférický tlak pod 930 milibarů, tedy asi o sto milibarů méně, než je tlak za hezkého počasí. Podle portálu Severe Weather Europe to značí bouři o síle srovnatelné s hurikánem čtvrté kategorie, což je druhý nejsilnější stupeň hurikánů. Tak silné větry dokážou těžce poničit i budovy.

Související obsah

​Bombogeneze může dosáhnout maximální rychlosti až 200 kilometrů v hodině. První v cestě stál bouři Island, který se v pondělí potýkal nejen s větrem a návaly sněhu, ale v pobřežních oblastech také s vysokými vlnami. Po něm míří bouře směrem na severozápadní Evropu.

Cyklona vznikla jako přímý důsledek sněhové bouře Landon, která v pátek zasáhla severovýchodní státy USA a Kanadu. Zbytek studeného polárního vichru se srazil s teplejšími větry přicházejícími z jihu. Kvůli tomu začal v severním Atlantiku prudce padat atmosférický tlak a vznikla bombogeneze.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz