APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

V Brazílii během pandemie znepokojivě vzrostla negramotnost

V Brazílii během pandemie znepokojivě vzrostla negramotnost
Ilustrační foto | Zdroj: profimedia.cz

Počet brazilských dětí ve věku šesti a sedmi let, které neumějí číst nebo psát, vzrostl během pandemie koronaviru o 66 procent, zjistila zpráva sledující gramotnost v Brazílii. Informace přinesla agentura AFP.

Zpráva charitativní skupiny Todos Pela Educacao (Vše pro vzdělávání) zjistila, že počet negramotných šestiletých a sedmiletých dětí v Brazílii vzrostl z 1,4 milionu v roce 2019 na 2,4 milionu v loňském roce.

V této věkové skupině dětí se jedná o podíl 40,8%. To je podle zprávy znepokojující znamení pro zemi, která byla obzvláště tvrdě zasažena pandemií koronaviru. Díky vládním protipandemickým opatřením došlo k uzavření rozsáhlého množství škol, což mělo velmi neblahé dopady zejména na děti z chudších vrstev.

Související obsah

​Podle AFP jde o zatím nejhorší výsledek od roku 2012, kdy se v Brazílii začaly vést záznamy o dětské negramotnosti.

Skupina označila nárůst za "znepokojující" a uvedla, že časná negramotnost zvyšuje riziko, že tyto děti v budoucnu školu opustí.

"Naléhavě potřebujeme zásadní politiku, která by pomohla dětem dohnat zpoždění," řekl specialista skupiny na vzdělávací politiku Gabriel Correa. "Úpadek v gramotnosti je nepřijatelný."

 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz