Zahraničí

V Chorvatsku ulovili smrtelně jedovatou rybu. Může vás i pokousat, varují úřady

V Chorvatsku ulovili smrtelně jedovatou rybu. Může vás i pokousat, varují úřady
Čtverzubec stříbropásý Zdroj: Institut pro oceánografii a rybolov

Chorvatský Institut pro oceánografii a rybolov varuje před výskytem smrtelně jedovaté ryby na Jadranu. U ostrova Pašman totiž mezi úlovkem objevili rybáři čtverzubce stříbropásého. Tato silně jedovatá ryba dokáže svými toxiny způsobit ochrnutí vedoucí k zástavě dechu či srdce.

Prudce jedovatého čtverzubce stříbropásého vylovili v týdnu rybáři u ostrova Pašman v Jaderském moři. Na první pohled se ryba měřící zhruba 40 centimetrů příliš neliší od běžných úlovků, představuje ale smrtelné nebezpečí. Produkuje totiž jed, který je pro člověka smrtelný.

Institut pro oceánografii a rybolov (IOR) vydal před výskytem čtverzubce v oblasti varování. Je totiž velmi dobře možné, že jich je v okolí víc. Rybáři ani turisté jej však často nedokáží rozpoznat, takže existuje hrozba, že si jedovaté ryby najdou cestu na vyhlášené rybí trhy na chorvatském pobřeží nebo dokonce do továren na zpracování k vývozu.

Související obsah

​"Tento druh obsahuje extrémně silný jed tetrodotoxin, který může způsobit vážně zdravotní problémy, někdy i smrt. Při případném ulovení s ním zacházejte opatrně a pokud možno se vyhněte přímému kontaktu," varoval IOR na facebooku. Dodal také, že ryba má velmi silnou čelist s ostrými zuby, takže kromě jedu může člověka zranit také kousnutím.

Čtverzubci se běžně vyskytují v Indickém a Tichém oceánu, v nedávných letech ale skrze Suezský průplav pronikají i do východního Středomoří. Čas od času se s ním setkávají rybáři z Izraele, Kypru a Řecka.

Související obsah

​V Chorvatsku jde o jeden z prvních zdokumentovaných případů. "Zatím je to naštěstí stále vzácný návštěvník našeho moře, ale vzdělání o nebezpečích, která s sebou druhy čtverzubců přináší, je velmi důležité," upozorňuje IOR.

Fotografie ulovené jedovaté ryby jsou k vidění zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz