Zahraničí

Konec Facebooku v Evropě? Politici poslali Zuckerbergovi jasný vzkaz

Konec Facebooku v Evropě? Politici poslali Zuckerbergovi jasný vzkaz
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Facebook a Instagram může z Evropy odejít, uvedla společnost Meta, která obě sítě provozuje. Někteří evropští politici jí ale vzkázali, že se zastrašit nenechají a naopak by takový krok přivítali.

Ve čtvrtek 3. února mateřská společnost Meta, pod kterou patří Facebook a Instagram, pohrozila že skončí v Evropě. Nesouhlasí totiž s rozhodnutím soudního dvora EU o ochraně soukromí evropských občanů. Meta podle něj nebude smět přenášet data evropských uživatelů na servery v USA. Někteří evropští politici ale dali společnosti vlastněné Markem Zuckerbergem jasně najevo, že se nenechají zastrašit.

"Poté, co jsem byl hacknut, žil jsem čtyři roky bez Facebooku a Twitteru. Život byl fantastický," řekl podle webu euronews německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Podobné pocity má i francouzský ministr financí. "Mohu potvrdit, že život by byl bez Facebooku velmi dobrý. Žilo by se nám bez něj velmi dobře," uvedl Bruno Le Maire.

Související obsah

Meta si stěžuje, že je závislá na přenosu dat mezi Evropskou unií (EU) a Spojenými státy (USA). "Pokud máme omezeno sdílení dat mezi našimi produkty a službami, může to ovlivnit naši schopnost poskytovat naše služby nebo cílit reklamy," tvrdí Meta.

V červenci 2020 EU rozhodla, že odesílání dat Evropanů do USA je v rozporu s GDPR. Soudní dvůr EU proto označil dohodu EU a USA, podle které mohly firmy předávat osobní údaje evropských uživatelů do USA, za neplatnou. V současné době obě strany pracují na nové smlouvě. 

"Tato jednání nějakou dobu trvají. Vzhledem ke složitosti diskutovaných otázek a potřebě najít rovnováhu mezi soukromím a národní bezpečností," řekl pro euronews mluvčí Evropské komise.

Konec Facebooku a Instagramu v Evropě! Zuckerberg řekl, kdy se to stane:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz