Domácí

Ukradený barokní obraz se našel až po 30 letech. Chtěli ho prodat v cizině

Z hospitálu Kuks byl v červenci 1991 spolu s dalšími předměty odcizen i známý obraz Po 30 letech se konečně našel a vrací se zpět na zámek. Autorem obrazu je významný barokní malíř Nicolas de Largillierre, který portrétoval i francouzského krále Ludvíka XIV.

25. července 1991 byl na státním zámku Kuks při noční krádeži odcizen obraz s podobiznou Jana Michaela Šporka z roku 1719. Autorem díla je francouzský barokní malíř Nicolas de Largillierre. Odcizeny byly i další předměty, například benátské zrcadlo nebo herbář.

Až minulý rok v říjnu doktorka Jandlová z Národní galerie kontaktovala policii, že dostali žádost o povolení k vývozu obrazu mimo Českou republiku. 

Související obsah

"Obraz se podařilo vystopovat díky paní doktorce Jandlové z Národní galerie, která byla požádána o povolení k legálnímu vývozu obrazu do zahraničí. Při identifikaci jsme společně s Národní galerií zjistili, že se jedná právě o náš obraz," vysvětluje kastelán hospitálu Kuks Libor Švec.

Po třiceti letech se díky tomu obraz našel a byl vrácen zpět na zámek, pachatel však dopaden nebyl.

O povolení zažádal současný majitel díla, jehož cílem byl podle policistů prodej obrazu na aukci v zahraničí.

"Současný majitel obrazu kriminalistům popsal, jak se před mnoha lety k obrazu dostal a za jakou částku ho koupil. Na základě jeho výpovědi se podle policistů na krádeži nepodílel," popsal mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. 

Související obsah

Podle kriminalistů by jinak obraz pravděpodobně skončil na aukci v zahraničí s vyvolávací cenou mezi čtyřiceti až šedesáti tisíci eur.

"Hospitál Kuks portrét synovce zakladatele Kuksu Františka Antonína Šporka nainstaluje do expozice ve čtvrtek 10. února," konstatoval kastelán Libor Švec.

První návštěvníci budou moci vrácený obraz spatřit na začátku nové turistické sezóny, která letos začíná 1. dubna. Obraz bude umístěn na prohlídkovém okruhu Hospitál.

Související obsah

Nicolas de Largillierre byl francouzský barokní malíř a portrétista, narodil se v říjnu 1656 v Paříži. Mezi jeho nejznámější díla patří například portrét Charlese Le Bruna, či rodinný portrét francouzského krále Ludvíka XIV. V březnu 1746 v Paříži zemřel.

Podívejte se na barokní obraz s podobiznou Jana Michaela Šporka zde:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz