Domácí

V Praze chtějí novou linku metra! Obkroužila by centrum. PLÁNY

V Praze chtějí novou linku metra! Obkroužila by centrum. PLÁNY
Metro Praha Zdroj: Profimedia

V Praze možná vznikne nová linka metra O. To by mělo ulevit dopravě v rostoucí metropoli. Praha by se tak přidala k světovým metropolím, kde fungují okružní linky metra.

Praha se neustále rozrůstá a v budoucnu se nepočítá s opakem. Příliv lidí do hlavního města podpoří také výstavba nových bytů. To ale znamená větší zátěž pro pražskou dopravu. 

Jedinou záchranu podle pražských politiků představuje okružní linka metra. "To se stane páteří naší MHD," tvrdí starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě). 

Související obsah

Kudy nová trasa metra povede, není zatím definitivní. "První fáze stavby v podstatě propojí místa, kde vyrostou stovky tisíc nových bytů. A také místa, kam lidé dojíždějí do práce. Jde o úsek Dejvice - Smíchov - Pankrác - Slatiny - Žižkov - Vysočany. Logické je v další fázi uzavřít kruh přes Letňany, Čakovice, Ďáblice a Bohnice zpátky do Dejvic," oznámil na facebooku Čižinský. 

Ulice nejsou nafukovací, a proto je nezbytné přemýšlet o moderním a efektivním systému. "Když budou mít Středočeši u svých nádraží kde zaparkovat a pohodlně přesednou z příměstské železnice do husté sítě metra, pak se ulice Prahy uvolní pro její obyvatele. Pro pěší, lidi v MHD, cyklisty, a pro ty, kteří auto k pohybu po městě doopravdy potřebují," vysvětlil Čižinský.

Nové metro O by mělo Středočechy přimět, aby začali používat hromadnou dopravu. "S rychlodráhou jsme za Evropou pozadu o desítky let. Dálniční síť máme jak za krále Klacka. Dodnes trpíme tím, že ODS postavila tunel Blanka odnikud nikam a neřešila jeho pokračování. Pracujeme na něm pořádně až my," uvedl Čižinský.

🚇 Okružní metro? Jdeme na to! Praha roste. Už dneska se v ní denně pohybuje jeden a tři čtvrtě milionu lidí. Jsme...

Posted by Jan Čižinský on Thursday, February 10, 2022

Podle Čižinského se teď začne pracovat na detailní studii, kudy by linka měla vést. "Chopí se toho náš Adam Scheinherr, ale samozřejmě budeme na celé věci spolupracovat s koaličními partnery. Třeba s kolegou Petrem Hlaváčkem musíme řešit návaznost na územní rozvoj. Pro kolegu Petra Hlubučka je zase metro O zásadním nástrojem, jak splnit klimatický závazek hlavního města. Kolega Adam Zábranský zase řeší bytovou politiku města… Na přípravě záměru se přirozeně budou podílet klíčové městské společnosti z oblasti dopravy – Dopravní podnik, TSK, IPR nebo ROPID," napsal Čižinský.

Koukněte se na fotky do galerie, jak možná bude vypadat nová trasa metra O:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz