Zajímavosti

Revoluční technologie švýcarských vědců! Muž díky implantátu znovu chodí

Obrovský úspěch slaví tým švýcarských vědců. Díky jejich míšnímu implantátu se znovu postavil na nohy pacient Michel Roccati. Ten po nehodě na motorce ochrnul.

Švýcarští odborníci využili elektrických pulzů, aby stimulovali nervová zakončení. Implantát tak napodobuje činnost mozku a vysílá elektrické impulsy do svalů. Svůj výzkum následně publikovali v odborném časopisu Nature Medicine.

Implantát vědci vyzkoušeli na třech pacientech. Jedním z nich byl Michel Roccati, který před pěti lety po nehodě na motorce ochrnul. Měl poškozenou míchu a nohy vůbec necítil.

Související obsah

Díky objevu se však znovu postavil na nohy a dělá první krůčky. "Postavím se. Jdu, kam chci, a můžu chodit po schodech," radoval se Roccati. Během čtyř měsíců mohl pacient chodit za pomoci speciálního chodítka s rámem. To mu pomáhá udržet rovnováhu.

Podle odborníků se jedná o účinnou léčbu. "Udělali něco, co tu ještě nebylo. Neslyšel jsem o žádné studii, kde by vložili implantát a prokázali pohyby svalů a zlepšení rovnováhy," uvedl lékař Ram Hariharan. Doplnil, že jsou však potřeba další klinické studie.

Jedním z pacientů, kterým lékaři aplikovali implantát, byl také David M´zee. Stejně jako Michel, i David byl poté schopný chodit s chodítkem. Jeho zdravotní stav se však natolik zlepšil, že se svou partnerkou mohli mít dítě. To nebylo po jeho nehodě možné. "Je to opravdu krásné. Mohu s dcerou chodit, ona se svým chodítkem, já se svým," řekl spokojeně David.

Profesor a vedoucí výzkumného týmu Grégoire Courtin však poznamenal, že je před nimi ještě dlouhá cesta, aby se implantát mohl běžně používat. "Není to lék na poranění míchy. Ale je to krok ke zlepšení kvality života lidí. Pomůžeme jim. Dopřejeme jim znovu možnost stát, udělat nějaké kroky," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz