Domácí

Vlci se v Česku objevují na dalších místech. MAPA, kde na ně můžete narazit

Vlci se v Česku objevují na dalších místech. MAPA, kde na ně můžete narazit
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Snahy o návrat vlka do české přírody přinášejí ovoce. Za poslední rok na českém území přibyla další dvě nová vlčí teritoria v Orlických horách a v Českém lese. Dohromady se tak vlčí smečky, páry a samotáři vyskytují na 24 místech v České republice.

Dvě nová vlčí teritoria zaznamenali vědci za loňský rok v Orlických horách a Českém lese. Na monitoringu se podíleli odborníci z českých univerzit, národních parků, polského ochranářského sdružení WILK a saského OWAD. Podle jejich pozorování se vlkům začíná v české přírodě zase dařit.

Nejvíce vlčích teritorií je na severu Čech, v Krušných, Jizerských a Orlických horách a Krkonoších. Sem přicházejí vlci povětšinou z Polska a Německa, kde žijí rozsáhlé populace postupně pronikající do Česka. Své domovy mají také vlci na Šumavě, v Českém lese a v Beskydech.

Největší šanci zahlédnout vlka mají pravděpodobně lidé na severu Čech. Jen v okolí Liberce a Ústí nad Labem se v horách a lesích pohybuje sedm vlčích smeček. Daří se jim v Českém Švýcarsku i v okolí Máchova jezera. Území jedné ze smeček se také téměř celé kryje s vojenským prostorem Hradiště nedaleko Karlových Varů.

Související obsah

​Vlci se povětšinou zdržují v pohraničí, v řídce osídlených oblastech. "Stále sledujeme osidlování klidnějších částí ČR, zejména v méně navštěvovaných příhraničních regionech. Je evidentní silná vazba vlků na chráněná území nebo na lidmi méně využívané regiony či vojenské prostory," uvádí Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze.

Hnutí Duha Olomouc, které se zabývá ekologií v Česku, uvádí na území republiky 18 různých smeček, 4 páry a dva osamělé jedince. Velikost jedné smečky se na našem území pohybuje mezi 4 a 6 vlky. Údaje o vlcích se vždy zapisují v takzvaném vlčím roce, který se počítá vždy od května, což lépe odpovídá vlčímu rozmnožování. Vlčata se totiž obvykle rodí v dubnu.

Související obsah

​Na stránce šelmy.cz jsou dostupné mapy teritorií velkých šelem, které se pohybují na našem území. Kromě stálého pobytu vlků monitoruje také výskyt rysů a medvědů. Rysové se nejčastěji objevují na Šumavě a v Beskydech. Právě v Beskydech máte největší šanci že narazíte nejen na vlka nebo rysa, ale také medvěda, který se zde může občas vyskytnout.

Na mapy výskytů vlků, rysů a medvědů se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz