Zajímavosti

Astronomové našli novou planetu. Můžeme najít život ve vesmíru, radují se

Astronomové našli novou planetu. Můžeme najít život ve vesmíru, radují se
Nová planeta | Zdroj: Profimedia

Astronomové jásají. Objevili totiž novou planetu. Váží pouze čtvrtinu hmotnosti země. Povrch je však zřejmě neobyvatelný.

Přibližně čtyři světelné roky od Slunce objevili odborníci novou planetu. Dostala název Proxima d a řadí se mezi exoplanety. Jedná se tedy o planetu, která neobíhá kolem Slunce, ale jiné hvězdy. Konkrétně kolem Proximy Centauri, což je červený trpaslík (malá a relativně chladná hvězda). Odborníci jsou však ze svého objevu nadšení.

"Objev ukazuje, že náš nejbližší hvězdný soused je plný zajímavých nových světů. Jsme na dosah dalším objevům, studiím a průzkumům," citoval portál The Sun portugalského astrofyzika João Faria.

Související obsah

Proxima d je jednou z nejmenších exoplanet, váží totiž jen čtvrtinu hmotnosti Země. Jedná se navíc o třetí exoplanetu obíhající kolem hvězdy Proximy Centauri. Sousední planety se jmenují Proxima b a Proxima c.

Podle odborníků to však nevypadá, že by na planetě mohl být nějaký život. Obíhá totiž příliš blízko své hvězdy, což neznačí přítomnost vody. Navíc jeden rok na Zemi by odpovídal pěti dnům na Proximě d.

Vědci se však domnívají, že podobné objevy by mohly pomoci nalézt mimozemský život. "Ukazuje se, že máme potenciál odhalit populaci světelných planet, jako je naše vlastní. Očekáváme, že budou nejhojnější v naší galaxii a bude na nich takový život, jaký známe," uzavřel vědec Pedro Figueira.

Co je ve vesmíru nového? Podívejte se na rozhovor:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz