Zahraničí

Turismus se vrátí na úroveň před pandemií, předvídají cestovní kanceláře

Možná se pro Český Krumlov a další města v Česku blýská na lepší časy. Cestovní kanceláře totiž očekávají, že v letošní sezóně se cestovní ruch vrátí na úroveň před pandemií. Potvrzuje to i zájem o předprodej zájezdů na léto. Do Spojených arabských emirátů kvůli tomu odjelo jednat několik desítek zástupců českého cestovního ruchu.

Cestovní ruch je jednou z oblastí, které nejvíce zasáhl koronavirus. Kanceláře v roce 2020 podle asociace měly jen desetiprocentní prodeje, letos by prý mohly být na původních číslech. Kvůli příznivé epidemické situaci jsou Spojené arabské emiráty opět v hledáčku českých klientů.

"Máme termíny prakticky každý týden a nad očekávání jsou plné, takže přidáváme termíny navíc," uvedl majitel cestovní kanceláře Petr Kraus. "Dochází k nárůstu prodejů na první moment. To jsou takové ty příznivé momenty, které naznačují, že by mohlo dojít konečně k restartu cestovního ruchu," prohlásil prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrábánek.

Důvodem, proč zástupci zamířili jednat do Ras Al-Khaimah, je prý i to, že vedle Dubaje hraje v poslední době klíčovou roli v cestovním ruchu. Přes cestovní kanceláře sem do roku 2021 přijel jeden a půl milionu Evropanů. Do roku 2025 se při takovém vývoji očekává, že oblast navštíví další tři miliony turistů.

Související obsah

Konference cestovních kanceláří představuje čtyřdenní akci. Účastní se jí nejen české cestovní kanceláře, ale i tamní úřad pro turismus. "Máme pět primárních trhů: Německo, Velkou Británii, Kazachstán, Rusko a Indii. Česká republika je důležitým sekundárním trhem," vysvětlil zástupce Úřadu pro rozvoj cestovního ruchu emirátu Ras Al-Khaimah Iyad Rasbey.

Podle údajů Letiště Václava Havla v Praze létá do Dubaje 19 spojů týdně. Před pandemií v roce 2019 letiště odbavilo skoro 470 tisíc cestujících. Loni to bylo přes 130 tisíc.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz