Domácí

Horská střediska praskají ve švech. Sem vůbec nejezděte, varuje policie řidiče

Horská střediska praskají ve švech. Sem vůbec nejezděte, varuje policie řidiče
Parkoviště u některých horských středisek jsou plná. Policie řidiče otáčí Zdroj: Policie ČR

Jarní prázdniny s příjemným počasím nalákaly do hor davy lidí. Třeba do větších horských středisek v Krkonoších je prakticky nemožné se dostat. Parkoviště na některých místech jsou úplně plná, a policie proto vybízí všechny řidiče, aby využili pokud možno kyvadlovou dopravu a do nejvytíženějších míst ideálně vůbec nejezdili.

Horská střediska na řadě míst nezvládají nápor návštěvníků. V Krkonoších kvůli tomu místy kolabuje i doprava. Policie vyzývá, aby lidé nejezdili na Špindlerův mlýn, Pomezní Boudy, Jánské Lázně ani do Pece pod Sněžkou. "Všechna tato střediska jsou přeplněná a už nejsou žádné volné parkovací kapacity," sdělila TN.cz mluvčí královéhradecké policie Eva Prachařová.

Už od ranních hodin působí policejní hlídky ve všech větších horských střediscích. Obdobná situace jako ve zmiňovaných lokalitách je i na Šerlichu v Orlických horách, kde je parkoviště plné již od 9. hodiny ranní.

Policie nyní všechny milovníky zimních sportů varuje, aby do kriticky vytížených míst necestovali. "Budeme apelovat na řidiče, aby nejezdili do těchto horských středisek a aby své automobily odstavili někde níž," sdělila mluvčí. Návštěvníci by podle ní měli také v maximální možné míře využívat kyvadlovou dopravu (pokud je to možné) a hlavně neparkovat tam, kde to není dovolené, aby neblokovali průjezd vozidlům záchranných složek.

Související obsah

Návštěvníky do hor nalákalo zejména přívětivé počasí. V mnoha okresech jsou navíc jarní prázdniny. Policie nápor turistů očekávala. I proto už o den dříve vydala varování, aby řidiči nepodceňovali zimní výbavu.​

"Přesto, že na silnicích v níže položených místech to vypadá spíš na příchod jarního počasí, policisté upozorňují, že na horách se mohou motoristé dočkat třeba i sněžení a teplot pod bodem mrazu, kdy to na silnicích bude klouzat... Nestačí jen sbalit lyže, snowboardy a sáňky, ale je též nutné postarat se o své dopravní prostředky a zopakovat si význam dopravního značení, se kterým se tam mohou setkat," upozornila Prachařová.

Zdroj: Policie ČR

​Každý automobil by měl mít zimní pneumatiky, a to s minimální hloubkou dezénu 4 mm (vůz do 3 500 kg) či 6 mm (vůz nad 3 500 kg). V některých úsecích horských silnic je dokonce tato povinnost přikázána dopravní značkou. Motoristé by neměli podcenit ani řádné očištění svého vozu před jízdou od sněhu a námrazy, a to nejen čelní sklo, ale též okna na výhled do stran, dozadu a samozřejmě i světlomety.

Jízdě v zimě by samozřejmě měli také přizpůsobit svůj styl jízdy. "Řidiči by měli pamatovat na skutečnost, že při jízdě v zimě je delší brzdná dráha, automobil je hůře ovladatelný a k určitým manévrům je zapotřebí delšího časového úseku. Řidiči by též měli počítat s horší viditelností a neočekávanými překážkami na silnici, včetně chodců. Samozřejmostí by pak měla být vzájemná ohleduplnost všech účastníků silničního provozu," upozornila mluvčí.

Na sjezdovky zjistit jejich stav zamířila také reportérka TN Live:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz