Domácí

Ministerstvo chystá mimořádně zvýšit důchody. SPOČÍTEJTE SI, kolik dostanete

Důchody v České republice letos zřejmě ještě porostou. Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje od června mimořádnou valorizaci starobních důchodů o 8,2 %. Návrh nyní musí projednat a schválit vláda.

Kvůli vysoké inflaci chce ministerstvo práce a sociálních věcí od června mimořádně zvýšit důchody. Návrh plánuje resort předložit vládě ke schválení. Projednat by jej ministři měli buď tento, nebo příští týden.

"Důchodci v červnu dostanou přidáno o 8,2 % plošně. To je více než 1 000 korun, přesněji 1 017 korun, v průměru i více," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Od června letošního roku zůstává tzv. základní výměra stejná, zvyšují se procentní výměry důchodů.

Spočítejte si na kalkulačce, kolik peněz po zvýšení dostanete:

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Podle Jurečky jsou senioři nejzranitelnější skupinou lidí, na kterou rostoucí ceny citelně dopadají. "Proto je mimořádné navýšení penzí rozhodně namístě," doplnil. Celkem by se důchodcům s ohledem na valorizaci vyplatilo z důchodového systému 20 miliard korun, přičemž vojáci a policisté dostanou přidáno z rozpočtů ministerstev obrany a vnitra.

Pokud kabinet návrh schválí, všichni senioři, kterých se zvýšení bude týkat, dostanou v březnu oznámení od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) o konkrétním zvýšení jejich důchodu. "Aby se co nejdříve dozvěděli, s čím mohou počítat. První zvýšené důchody se budou vyplácet v letošním červnu," uzavřel Jurečka.

Související obsah

Naposledy se důchody zvyšovaly letos v lednu, a to v průměru o 805 korun. V součtu tak senioři v letošním roce dostanou průměrně 1 822 korun, s další valorizací se poté počítá v lednu roku 2023. Podmínkou pro mimořádnou valorizaci bylo, aby od loňského června dosáhl růst cen minimálně pěti procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz