Domácí

Sokol oslaví 160 let svého vzniku. Spolek bojoval za svobodu a demokracii

Ve středu uplyne 160 let od založení České obce sokolské, jedné z nejstarších sportovních organizací na světě. Od svého vzniku sokolové cvičili nejen sílu i ducha, ale bojovali i za svobodu a demokracii v naší zemi. Během pandemie jejich řady ale výrazně prořídly.

Zakladatelé Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner do Sokola přinesli heslo "Tužme se!" a zavedli oslovení "bratře" a "sestro". Sokolstvo se chtělo původně vzdělávat, cvičit a kulturně bavit, jenže s příchodem válek přišly i další úkoly. Členové neváhali nasadit i vlastní životy. Více než 3 500 z nich bylo ve druhé světové válce popraveno či umučeno. V roce 1956 byl spolek komunisty zakázán. Obnoven byl až po pádu režimu.

"Je to 160 let historie našeho spolku, který je nerozlučně spjat s českým národem a naší republikou. My jsme povinováni k našim předkům a historii, abychom nadále udržovali odkaz, který nám byl dán," řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Od počátku se cvičenci věnovali šermu, vrhu břemenem nebo vzpírání. V nejlepších časech měli sokolové až dva miliony členů, dnes je jich okolo 150 tisíc a dál ubývají.

Související obsah

​"Při covidu jsme měli obrovský odliv, v žactvu jsme přišli o 10 tisíc členů. Věřím, že jak se teď otevírají sokolovny, že se vrátíme k velkému zájmu o naše aktivity," uvedl výkonný ředitel České obce sokolské Marek Tesař. Být sokolem je především čest, své o tom ví i mladí šermíři z Dejvického spolku. "Baví mě to tady, máme dobrou partu," popsal žák.

A co přejí známé osobnosti sportu Sokolům do dalších let?  "Ať se vám dobře sportuje a držíte dál vaše ideály," popřál Josef Dostál, olympionik a rychlostní kanoista. "Přeji jen to nejlepší a minimálně dalších 200 let," řekla snowboardistka a olympijská vítězka Eva Samková.

Už ve středu se po celém Česku rozsvítí dominanty většiny českých měst. Sokolové v den vlastního výročí půjdou hromadně darovat krev.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz