Domácí

Drahá energie sdírá z lidí kůži. Příspěvky nepomáhají, jsou na vyplnění moc složité

Statisíce lidí v Česku řeší existenční problémy plynoucí ze zdražování energií. O příspěvek na bydlení si ale zažádala zhruba jen čtvrtina z těch, kteří na něj mají nárok. Odborníci z neziskových organizací upozorňují na složitou administrativu spojenou se žádostí o pomoc státu. Podle zástupců vlády je těžké během pár týdnů systém změnit.

"Mám 12 600 korun důchod, platila jsem 6 300 korun za inkaso. Teď mi to zvedli na 8 450 korun, takže mi z důchodu zbydou 4 000 korun," řekla popsala své útrapy seniorka Zdenka Plášková.

Paní Polášková je jedním ze statisíců lidí, které zdražení energií dostalo do existenčních problémů. Ráda by využila okamžité pomoci státu. "Uvažuju o tom, že bych si vzala nějaké dávky na bydlení," dodala Polášková.

Jenže to znamená, že bude muset ve svých 77 letech zajít na úřad práce, vystát frontu a vyplnit obsáhlé žádosti o podporu, tedy minimálně 11 stran formátu A4. A to zřejmě mnohé odrazuje.

"Vláda by měla zjednodušit čerpání příspěvku na bydlení, protože to byla snaha bojovat s domnělými zneužívači. Když to zpřísnili, tak stejně k žádnému razantnímu poklesu nedošlo. To znamená vyjít vstříc lidem, kteří se bojí, nevědí, jak o ty dávky požádat a podobně," řekl vedoucí dluhového poradenství Člověk v tísni Daniel Hůle.

Příspěvek na bydlení může být aktuálně například pro seniora zhruba 4 000 korun. V současnosti ho údajně ale čerpá zhruba jen čtvrtina z těch, kteří na něj mají nárok.

"Od začátku roku přijal úřad práce zhruba 17 tisíc nových žádostí o tuto dávku," uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

"Je předčasné systém měnit, když funguje teprve měsíc. Žádostí přibývá a to je důležité. Na druhou stranu potřebujeme ověřit, že žadatel opravdu má na příspěvek nárok, proto je nezbytné vyplnit potřebné formuláře. Kdo neumí s internetem, může využít jednoduchý formulář a zplnomocnit třeba vnučku nebo partnera, aby mu o příspěvek zažádal online," objasnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Já bych ten proces rád zjednodušil, rád ho třeba i zautomatizoval, že by systém byl schopen brát si třeba ta data z registru občanů a podobně, ale bohužel to není tak úplně jednoduché," doplnil Jurečka.

Související obsah

​"My tuto situaci s ministerstvem práce a sociálních věcí samozřejmě řešíme, já vás o nějakých konkrétních závěrech budu informovat," slíbil ministr průmysl a obchodu Josef Síkela (STAN).

"Vládní energetická pomoc je jeden velký debakl, protože vůbec nefunguje, došlo na naše slova. My jsme jasně říkali, že pomoc je komplikovaná, nedůstojná, že lidé nebudou žádat a toto přesně nastalo," prohlásil bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

"Hrozí, že do chudoby začne upadat mnohem víc lidí, a musíme si uvědomit, že mezinárodní srovnávací statistiky v tomto nejsou vypovídající, protože ty nezahrnují exekuce. To znamená, vypovídají o chudobě, jaká by byla, kdybychom tady neměli 4,5 milionu exekucí," popsal Hůle. Podle odborníků by měla vláda dát lidem o státní podpoře víc vědět, a to například pomocí reklamní kampaně.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz