Zajímavosti

Blanka v Ulici neví, co dělat. Odbornice radí obětem znásilnění

Seriál Ulice znovu otevřel téma domácího násilí. Postava Blanky si zažila mnohé, nyní navíc domácí násilí, protože se snažila postavit svému exmanželovi. Prezidentka Bílého kruhu bezpečí radí, jak mají oběti sexuálního násilí postupovat a kam jít.

Luděk si postavením domu za Prahou plní své sny. Snažil se do všeho co nejvíce zapojovat i Blanku, ale té se nechce stěhovat ze současného domova ani být nadále s Luďkem. Svůj život by ráda sdílela s Evženem, kterého opravdu miluje. Ten však jejich vztah podmiňuje Blančiným okamžitým odchodem od Luďka.

Podle něj je to snadné, ale Blanka se rozchodu s Luďkem obává nejen kvůli dětem. Ví totiž, co její exmanžel dokáže, když se někdo nechová podle jeho představ. Jenže poté, co sebrala odvahu a oznámila mu, že s ním končí, se Luděk rozhodl obhájit si svou pozici doma a překročil všechny hranice.

Související obsah

​Téma domácího násilí se v Ulici neobjevuje poprvé. V minulosti se s ním diváci setkali v příběhu Jitky Farské a Vladimíra Kukačky a později v dějové lince Libušky Nekonečné a Eliáše Neumanna. V rámci osvěty se tvůrci i tentokrát rozhodli oslovit organizaci Bílý kruh bezpečí.

"Ze 70 i více procent převažuje partnerské násilí. Ti lidé spolu žijí, mají spolu i sexuální život a najednou dojde ke znásilnění. Tam je pak těžké si uvědomit, že to, co se stalo, se už vymyká normálu a že byla hrubě porušena lidská práva," popisuje Petra Vitoušová, prezidentka organizace. Zároveň místem, kde nejčastěji dochází ke znásilnění, je domov.

Nahlášení jako takové není pro oběti jednoduché. "Takový trestný čin nedoporučujeme hlásit na místním oddělení, ale na specializovaném útvaru, tzn. správa vyšetřování trestných činů nebo kriminální služba," radí prezidentka organizace Bílý kruh.

Související obsah

Důležité také může být nejít k výslechu sám. "Doporučujeme být někým doprovázen. Málokdo ví, že v době podání trestního oznámení mohou mít oběti po boku důvěrníka, který může vstoupit i do výslechové místnosti a být tam celou dobu. Ale nesmí do výslechu nijak vstupovat. Jiná možnost je mít s sebou právníka," doporučuje Vitoušová.

Ve spolupráci s fyzioterapeuty dokonce pracovníci Bílého kruhu odhalili, že po znásilnění se v některých případech zásadně ženám posune pánev. "Zaslouží si to zásah fyzioterapeutů, ale nikoliv z důvodu silného fyzického útoku, ale kvůli vadnému držení těla po trestném činu," uzavírá Vitoušová.

Bílý kruh bezpečí poskytuje odbornou, bezplatnou a diskrétní pomoc obětem trestných činů. Můžete se obrátit na linku 116 006 nebo přijít na některé z jeho pracovišť.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz