Domácí

Česko zasáhla dvě slabá zemětřesení. Silnější z nich mohli lidé pocítit

Česko zasáhla dvě slabá zemětřesení. Silnější z nich mohli lidé pocítit
Jickovice se nachází v blízkosti vodní nádrže Orlík Zdroj: TV Nova

Česko ve čtvrtek zaznamenalo dvě slabá zemětřesení u Jickovic západně od Milevska v jižních Čechách. První otřes měl sílu 0,6 stupně, silnější zemětřesení pak 1,2 stupně. Podle expertů z Ústavu fyziky Země Masarykovy univerzity v Brně lidé mohli silnější zemětřesení v blízkosti epicentra pocítit.

"Ve čtvrtek večer jsme zaznamenali dvojici slabých zemětřesení u Jickovic nedaleko Zvíkova. Silnější otřes měl magnitudo 1,2 a je možné, že ho pocítili lidé v blízkosti epicentra," uvedl Ústav fyziky Země na facebooku. 

Podle Romany Hanžlové z Ústavu fyziky Země není oblast v okolí Jickovic úplně nejobvyklejším místem, kde by podobné otřesy byly pravidelně zaznamenávány. "Není to nejobvyklejší, ale ani nás to nepřekvapilo. Není to poprvé," upřesnila Hanžlová redakci TN.cz.

Přesto, že zemětřesení bylo velmi slabé, mohli ho lidé podle odborníků zaznamenat. "Máme vypozorované, že i tato zemětřesení lidé vnímají a pak nám je hlásí. Při takových otřesech se může něco třepat, případně lidé slyší nějakou ránu, která jim připomíná například zvuk náklaďáku," uvedla Hanžlová.

Související obsah

​Odborníci seismickou aktivitu v této oblasti sledují i kvůli Jaderné elektrárně Temelín. Častěji než u Jickovic zaznamenávají experti otřesy v okolí Voltýřova, který leží nedaleko vodní nádrže Orlík. Tam se zemětřesení se sílou okolo 1 stupně vyskytují jednou až dvakrát ročně.

Ústav fyziky Země vyzval lidi, kteří případné drobné chvění zaznamenali, aby se ozvali. "Pomáhá nám to, když se zabýváme zemětřeseními v historii, která ještě neměřily přístroje a o kterých máme zprávy jen z kronik. Srovnáváme je poté s tím, jak je lidé popisovali a jakou tedy vlastně měla sílu," vysvětlila Hanžlová. Dodala, že i proto je důležité zaznamenávat tato slabá zemětřesení, která velmi nepravděpodobně způsobila jakékoliv škody na budovách.

Pokud jste zemětřesení ve čtvrtek pocítili, můžete vyplnit tento dotazník. Pomůže expertům ve výzkumu zemětřesení a seismického ohrožení na území České republiky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz