Domácí

Vysoké teploty probouzí klíšťata. Pozor by si měli dát lidé i jejich mazlíčci

Klíšťata už jsou zase aktivní. A to kvůli relativně vysokým teplotám. Lidem, ale třeba i jejich čtyřnohým mazlíčkům, tak už v únoru hrozí vyšší riziko nákazy některou z chorob, které tito parazité přenáší.

Mírná zima s teplotami několik stupňů nad nulou způsobila, že jsou klíšťata už v únoru nebývale aktivní. "Pokud jsou takhle vyšší teploty, tak se určitě ty klíšťata už mohou objevit," varovala veterinářka Lucie Formanová.

Nejčastějším onemocněním, které přenášejí klíšťata na našem území, je lymská borelióza. Může způsobit ochrnutí některých svalů. "Mohou přenést klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu i na člověka. To jsou nebezpečné infekce. My se nejvíc bojíme klíšťové encefalitidy, která může způsobit zánět mozku, zánět mozkových blan a ochrnutí," objasnil předseda Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý.

Vhodnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. I na něj už je čas. "Skvělou zprávou je to, že od 1. ledna letošního roku mají všichni lidé starší 50 let nárok na očkování proti klíšťové encefalitidě zdarma," připomněl Dlouhý.

Související obsah

​Klíšťata představují riziko také pro čtyřnohé mazlíčky. "Klíšťata přenáší různé parazity, kteří mohou způsobit závažné onemocnění. Někteří z nich mohou způsobit i smrt toho zvířátka," řekla Formanová.

Příkladem pejska, který se léčí se zánětem mozkových blan, je i 18měsíční Majkí. "Ten zánět mu tlačí na míchu a na klouby, a tudíž ho to hrozně bolí. Začínalo to komplikovanou diagnostikou, kdy mu museli odebírat mozkomíšní mok," popsala majitelka Klára Poupová. I u zvířat doporučují veterináři prevenci, třeba speciální tablety, která klíšťata odrazují od přisátí, vhodné jsou i repelenty.

Přemysl Kosejk, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz