Zahraničí

Politici řešili rusko-ukrajinskou krizi. Diplomaté se přesouvají do Lvova

I v sobotu pokračovala politická jednání o bezpečnostní situaci na rusko-ukrajinských hranicích. K čemu státníci dospěli, zjistil reportér TV Nova.

Největší pozornost byla v sobotu věnována jednáním na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Zazněla tam hlavně slova o podpoře Ukrajiny. Například předsedkyně Evropské komise řekla, že Rusko se pokouší podkopávat evropský bezpečnostní systém a porušuje Chartu OSN. Podle americké viceprezidentky Harrisové se Rusko chce odvolávat na nevědomost, nevinu a vytvoří si falešné záminky pro invazi.

K situaci se vyjádřil také český premiér Petra Fiala (ODS). Podle něj je Česko připravené na všechny možné scénáře, ať už dojde třeba k přerušení dodávek energií, nebo uprchlické vlně.

Před válkou na Ukrajině varoval také německý kancléř. Německo a Rakousko zároveň vyzvaly své občany k okamžitému opuštění Ukrajiny. Stejně jako to udělala Velká Británie, která zároveň oznámila uzavření své ambasády v Kyjevě a její přesunutí právě do Lvova.

Související obsah

Diplomaté míří do Lvova

​Slunce vylákalo do dlážděných uliček z éry Habsburků davy obyvatel. Kromě historické elegance má teď ukrajinský Lvov ještě jednu výhodu, je daleko od Ruska. A právě toho v posledních dnech začínají využívat některé západní země, které tam z bezpečnostních důvodů přesouvají své diplomaty z Kyjeva.

"Máme důvod domnívat se, že ruská armáda plánuje v příštích dnech nebo během příštího týdne útok na Ukrajinu. A pravděpodobně zaútočí i na Kyjev. Město, kde žije 2,8 milionu nevinných lidí," řekl americký prezident Joe Biden.

Související obsah

​Přesunout část svých pracovníků více než 550 kilometrů západně od hlavního města se už rozhodlo nejméně šest států. "Osmého února jsme znovu vyzvali Australany, aby okamžitě opustili zemi. Třináctého února jsme přestěhovali naši ambasádu do Lvova. A budeme nadále informovat Sněmovnu o závažnosti této situace," objasnil australský premiér Scott Morrison.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale se stěhováním ambasád nesouhlasí. "Je to velká chyba, ale je to jejich volba. Agrese může přijít kdykoliv. A není možné být od ní pět nebo šest hodin cesty. Myslím si, že obyvatelům Lvova se to nebude moc líbit, protože to působí velmi zvláštně, ale to je můj názor," uvedl Zelenskyj.

Město, ležící asi 60 kilometrů od hranic s Polskem, hostilo prchající Ukrajince i před osmi lety, kdy Rusko anektovalo Krym a rozpoutalo válku na východě země. Ta si do dnešních dní vyžádala téměř 14 tisíc obětí.

ph, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz