Ekonomika

Silný vítr roztočil větrné elektrárny jak nikdy předtím. Ekonom řekl, co to udělá s cenami

Silné bouře Dudley a Eunice, které zasáhly v posledních dnech Evropu, s sebou kromě prudkého větru a zkázy jím způsobené přinesly i překvapivé ekonomické důsledky. O vlivu, který silný vítr měl na hospodářství a obzvlášť energetiku, hovořil ve vysílání TN LIVE ekonom Lukáš Kovanda.

Vichr přicházející ze severozápadu posledních několik dní přidělával vrásky na čele záchranářům i dopravcům. Ekonomové si ale nemohli nevšimnout, že silný vítr měl i svá pozitiva. Například v Německu totiž výrazně snížil cenu velkoobchodní elektřiny. Díky svým větrným elektrárnám totiž dokázalo vyrobit největší množství elektřiny v dějinách.

Přebytek elektřiny způsobuje, že její cena klesne. "V Německu dnes velkoobchodní elektřina s dodáním příštího dne zlevňuje o 66 procent," uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Pokles cen elektřiny bychom mohli pocítit i u nás, protože české a německé trhy s elektřinou jsou velmi těsně propojené.

Kovanda však tato nadšení mírní. Zlevnění je totiž jen dočasné a české domácnosti jej nepocítí. "Je to rozkolísané. Jakmile přijde bezvětří, bude cena opět stoupat. Naši dodavatelé navíc nakupují elektřinu daleko dopředu a jedno či dvoudenní výkyv spotřebitelé nepocítí," uvedl Kovanda.

Přesto vidí Kovanda nárůst větrné energie pozitivně. Podle něj to totiž znamená, že v budoucnu bude Německo schopno tímto způsobem vyrábět více elektřiny, což už dopad na ceny energií má i pro domácnosti. "Pokud by se vyrábělo více elektřiny z obnovitelných zdrojů, může to mít i pozitivní vliv na naše domácnosti," myslí si Kovanda.

Související obsah

​To je však jen jeden pohled na vichřice, které bičují Evropu. Mnohem viditelnější jsou pro většinu populace škody, které po sobě bouře zanechávají a kvůli kterým přibývá pojistných událostí. Tyto škody jsou čím dál větší a podle odborníků za ně můžou především dvě věci.

Tou první je klimatická změna, která s sebou přináší extrémnější výkyvy počasí a tedy i silnější bouře. Druhou příčinou je obecně bohatější populace. "Při jakékoli větší bouři je zničen větší majetek, než by byl zničen před třiceti lety," řekl Kovanda s odkazem na pojišťovny, které registrují větší škody po vichřicích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz