Zahraničí

Obyvatelé Kyjeva se schovávají v metru. "Jsme jako krysy v dírách," posteskli si

V kyjevském metru jsou zaplněná nástupiště. Tentokrát tam ale lidé nečekají jako obvykle na přijíždějící soupravy metra. Schovávají se tam před hrůzami, které se odehrávají pár metrů nad jejich hlavami.

Situace na peronech se během dne měnila. Zatímco dopoledne lidé ještě přejížděli do více odlehlých částí metropole, později už tam hledaly útočiště celé rodiny.

"Ve finále jsme to my, normální lidé, kteří válku nechtěli a stejně trpíme. Chceme žít v míru, chodit do práce, budovat rodiny a rozvíjet naši zemi. Chceme mít nad hlavami klidné nebe a místo toho se tady schováváme jako krysy v dírách a nemáme tušení, co může přijít," svěřila se obyvatelka Kyjeva.

O možném využití stanic metra jako krytů informovala kyjevská radnice své spoluobčany už dříve. Chrání je totiž ocelové brány, které by měly odolat jadernému výbuchu. Navíc jsou také vybavené vzduchovými ventilátory a systémy na filtrování vody.

Související obsah

"Když je napaden váš domov, škola, kam chodí vaše děti, místo, kde máte svůj život a svoji práci. A najednou je vám to vše odebráno kvůli imperialistickým ambicím. Jak zareagujete? Samozřejmě tvrdě. Tohle je náš život, který nám chtějí vzít," prohlásil profesionální boxer a bratr starosty Kyjeva Vladimir Kličko.

Ze záběrů, které se šíří zejména na sociálních sítích, je vidět, že ve městech roste panika. Kromě metra se lidé schovávají také do sklepů bytových domů nebo nákupních center.

"Kromě 500 velkých krytů máme také 4 500 dalších, jako jsou sklepy, garáže, metro, podzemní pasáže. To vše může být využité jako úkryt. Ve velké části z nich je zajištěná voda a toalety," informoval Andrij Krysčenko z kyjevské městské rady.

Podle radnice může být ale většina z těchto úkrytů využita jen krátkodobě.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz