Domácí

Muž se zřítil z vrcholu Sněžky do údolí Lomničky. Padal 400 metrů

Muž se zřítil z vrcholu Sněžky do údolí Lomničky. Padal 400 metrů
Muž se zřítil z vrcholu Sněžky Zdroj: ZZS Královéhradeckého kraje

Horská služba a záchranáři z Královéhradeckého kraje mají za sebou náročný zásah v Krkonoších. Přímo z vrcholu Sněžky se ve čtvrtek v ranních hodinách zřítil mladý muž, a to až na polskou stranu Krkonoš do údolí Lomničky. Záchranáři odhadují, že délka pádu strmým zledovatělým terénem činila téměř 400 metrů.

Mladý muž ve čtvrtek ráno uklouzl a spadl z vrcholu Sněžky. "Svědkové nehody okamžitě zalarmovali polskou horskou službu GOPR, jejíž členové ihned vyrazili na místo. Po dosažení zraněného zajistili a začali připravovat k transportu," informoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

K zásahu byla povolána také česká horská služba a posádka vrtulníku Kryštof 6. Zásah komplikoval silný vítr, nebylo kvůli němu možné vysadit záchranáře z vrtulníku přímo u pacienta. "Přistát se nakonec podařilo až na místě v závětří Studniční hory. Posádka letecké záchranné služby se společně se záchranáři české horské služby přesunula dva kilometry ke Slezskému domu a dále pokračovala pěším výstupem na mačkách po Jubilejní cestě až nad zraněného," uvedl Novák.

Související obsah

Poté se záchranářům povedlo k muži dostat. "Záchranář letecké záchranné služby sestoupil ke zraněnému, kterého ošetřil a zajistil mu podání léků proti bolesti pomocí inhalační analgézie. S využitím lanových technik následovalo vytažení nosítek se zraněným z hloubky 150 metrů a další transport zledovatělým terénem zpět ke Slezskému domu," pokračoval Novák.

U Slezského domu záchranáři přeložili pacienta na sněžný skútr a převezli ho k vrtulníku. Tím jej pak transportovali do traumacentra ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde se zotavuje ze svých zranění. "Zásah byl náročný fyzicky i technicky. Panovalo tam arktické počasí, foukal velmi silný vítr na úrovni orkánu. K tomu si záchranáři museli poradit s tím velmi nebezpečným terénem a celým tím prostředím na úbočí Sněžky," dodal Novák. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz