Zahraničí

Obětoval svůj život, aby zastavil ruské tanky. Hrdina odpálil most i se sebou

Ukrajina vyzdvihuje hrdinský čin ženisty Vitalije Skakuna. Ten za cenu vlastního života vyhodil do povětří most u Heničesku, aby zastavil postup tankového konvoje z Krymu. Velitelství námořní pěchoty bude žádat pro vojáka státní vyznamenání.

Ukrajinská armáda potřebovala zastavit postup tankové kolony z okupovaného Krymu, a rozhodla se proto vyhodit do povětří most v Heničesku. K úkolu se podle ukrajinského velvyslanectví v Česku dobrovolně přihlásil ženista Vitalij Skakun. "Vyhodil most do povětří spolu se sebou a za cenu vlastního života zastavil ruské tanky," vyzdvihla ambasáda jeho čin.

Na obětavost tohoto muže upozornilo i Velitelství pozemních sil. "Tohoto pro naši zemi náročného dne, kdy ukrajinský lid klade odpor ruským okupantům ve všech směrech, stala se jedním z nejvýznamnějších míst na mapě Ukrajiny Krymská šíje, kde se s nepřítelem mezi prvními utkal samostatný prapor námořní pěchoty," informovali zástupci na sociálních sítích.

Související obsah

​Úkol byl jasný. Zastavit tankový konvoj. V souvislosti s tím padlo rozhodnutí odpálit silniční most u Heničesku. "K plnění úkolu se nabídl ženista z tohoto samostatného praporu námořník Vitalij Volodymyrovyč Skakun," sdělilo velitelství.

Podle přátel Vitalij před svou smrtí navázal komunikaci a oznámil, že odpaluje most. Ten byl podminován. Ustoupit Vitalij nestihl. Hned nato se ozvala exploze. "Náš kamarád zahynul. Jeho hrdinský čin značně zpomalil postup nepřítele, což umožnilo jednotce přesunout se a zorganizovat obranu. Velitelství námořní pěchoty bude žádat nejvyšší velení, aby námořníkovi Vitaliji Volodymyrovyčovi Skakunovi bylo uděleno státní vyznamenání. Ruští okupanti vězte, že půda pod vašima nohama bude hořet! Budeme bojovat, dokud žijeme! A dokud žijeme, budeme bojovat!" vzkázali členové armády.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz