Zahraničí

Rusko útočí i na ty nejslabší. Rakety zasáhly školku, dětský domov či zoo

Rusko útočí i na ty nejslabší. Rakety zasáhly školku, dětský domov či zoo
Zdevastovaný Kyjev po útocích (25. 2. 2022) | Zdroj: Profimedia

Navzdory tvrzení Ruska, že útočí pouze na vojenské cíle, se rojí zprávy o ostřelování ukrajinských škol a jiných nevojenských objektů. Ve městě Ochtyrka na východě Ukrajiny rakety zasáhly mimo jiné mateřskou školu. Během ostřelování města mělo podle posledních informací zemřít pět lidí a 17 jich skončilo v nemocnici. Vážně zraněné jsou i děti.

Čím dál víc ukrajinských měst naplno pociťuje válečný konflikt. Po ruských útocích skončily v troskách budovy v Kyjevě, Mariupolu, Čuhujivě nebo Charkově. Okolo půl druhé odpolední tamního času Rusové zaútočili i na Ochtyrku na východě Ukrajiny mezi městy Sumy, Charkov a Poltava.

Předseda Sumské oblastní vojenské správy Dmytrij Žyvyckyj nejprve uvedl, že 50tisícové město bylo ostřelováno z raketometů Uraganů, později se opravil, že se jednalo o raketomety GRAD.

Související obsah

​"Zasaženo bylo obytné sídliště, protiletecké kryty, mateřská školka. Bylo tu mnoho lidí. Počty zraněných a mrtvých neznáme, jsou tu i vážně zraněné děti," napsal Žyvyckyj s tím, že se jednalo už o třetí ostřelování Ochtyrky během pátku.

Později odpoledne informace aktualizoval, podle posledních zpráv tak při ostřelování zemřelo pět lidí. "Tři byli mrtví na místě, dva zemřeli v nemocnici, 17 zraněných, dvě těžce zraněné děti," upřesnil Žyvyckyj. Mezi mrtvými měl být školník. Jedno z dětí utrpělo vážné poranění hrudníku a v kritickém stavu bojuje o život.

Starosta města Pavlo Kuzmenko vyzval obyvatele Ochtyrky, aby zůstali schovaní v krytech, protože je vysoká pravděpodobnost, že dojde k dalšímu útoku.

Související obsah

​Navzdory prohlášení ruských úřadů o vojenských cílech se neustále objevují nové zprávy o útocích na obytné budovy. Například ve Vorzelu v Kyjevské oblasti byl raketou zasažen dětský domov, kde žije 50 dětí.

Ostřelování si naštěstí nevyžádalo žádné oběti, protože v té době byli zaměstnanci domova i děti v jiných prostorech. Vzhledem k tomu, že v areálu domova nejsou žádné kryty a sklepy, musely úřady všechny děti evakuovat, píše zpravodajský web Ukrajinská pravda.

Nejen děti, ale i zvířata jsou postižena následky vojenského konfliktu. V Charkově ve čtvrtek zasáhlo místní zoologickou zahradu pět střel. "Jsou zde zabitá a zraněná zvířata," informovalo vedení zoo, přesný počet zvířecích obětí nespecifikovalo.

"Že Rusko střílí jen na strategické objekty a vojenskou infrastrukturu?" napsal ke smutné události trpce ukrajinský politik Oleksandr Feldman. Jenom za čtvrtek si válka vyžádala nejméně 137 ukrajinských životů, včetně dvou dětí.

Podívejte se na video z přestřelky v Kyjevě, kterou zachytili místní obyvatelé:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz