Zahraničí

Ruská armáda má Kyjev na dosah. Město do několika dní padne, tvrdí USA

Ukrajinská armáda brání hlavní město Kyjev před ruskou invazí, ve městě se ozývají výbuchy a střelba. Ruský ministr zahraničí řekl, že nikdo nebude útočit na civilisty, ruská armáda ale v pátek ostřelovala i obytné domy. Rusko navíc hlásí, že zabralo strategické letiště Hostomel jen pár kilometrů od Kyjeva.

Hlavní město Ukrajiny čeká osudové chvíle. "Hrozivé výbuchy, které otřásly ráno Kyjevem, ostřelování, které mělo za cíle obytné domy, požáry, tohle vše připomíná útok nacistů na naše město z roku 1941," prohlásil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

Po celém městě se přes den pohybovalo velké množství ukrajinských vojáků a odpoledne do Kyjeva vjela i ukrajinská bojová vozidla. Armáda rozdala tisíce zbraní a munici záložníkům a civilistům. Ministerstvo obrany vyzvalo lidi, kteří chtějí Kyjev bránit, aby si vyrobili zápalné lahve. Ukrajinská armáda vytvořila kontrolní body a zadržela nebo zlikvidovala několik ruských diverzantů.

Související obsah

​Postup ruských pozemních sil z oblasti Černobylu zastavili vojáci, kteří vyhodili do vzduchu most u města Ivankiv asi v polovině cesty. Přesto už je ale ruská armáda na severním předměstí Kyjeva. Podle Spojených států padne město do několika dní.

Rusové tvrdí, že metropoli zablokovali ze západu a že výsadkáři zabrali strategické letiště Hostomel jen pár kilometrů od Kyjeva. "Během dobývání letiště jsme zneškodnili 200 nacionalistů z ukrajinských speciálních jednotek. Na naší straně nebyl nikdo zraněn," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konšenkov.

Zprávu zatím nelze ověřit, dobytí letiště by ale bylo klíčové, protože by Rusům umožnilo vytvořit letecký most. Rusko také šířilo informace, že prezident Zelenskyj a další představitelé země opustili Kyjev. Zelenskyj ale přímo z centra města tohle tvrzení vyvrátil.

sei, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz