Zahraničí

"Vypněte si sledování polohy." Moderní technologie mohou nahrávat Rusům

Nepoužívejte chytré telefony, vypněte GPS a nesdílejte fotky ukrajinských vojáků. Podobné rady Ukrajincům se teď šíří internetem a mají ztížit Rusku sledování obyvatel Ukrajiny. Moderní technologie totiž umožňují sledování polohy lidí, aniž by o tom věděli. Rusko tak může zjišťovat, kde jsou davy lidí, kde má ukrajinská armáda schované zbraně i to, kde se ukrývají civilisté.

Rusko ukrajinská válka nemá v moderní historii obdoby. Miliony chytrých telefonů mohou být velmi cenným zdrojem informací pro plánování útoků. "Prosím, nesdílejte videa nebo fotky pravděpodobných ukrajinských tanků a letadel. Může se tím prozradit jejich poloha," vyzvala skupina Anonymous na twitteru.

"Když uděláte fotografii, tak se do ní uloží informace o tom, kde byla pořízena. Když dáváte příspěvek na sociální sítě, tak je tam hned informace, kde se nacházíte. A to jsou data, která jsou dále využitelná nebo zneužitelná," vysvětluje IT expert Filp Molčan.

Dokonalým příkladem mohou být chytré náramky. Před pěti lety prozradily polohu tajných vojenských základen v Afghánistánu. Vojáci s nimi cvičili a nevědomky tak sdíleli polohu. "Běhali kolem své základny v Afghánistánu, bylo krásně vidět na mapách, kudy vojáci běhají a jakou strukturu má ta základna," řekl Molčan.

Související obsah

​"Pokud jste teď na Ukrajině a tohle čtete, vypněte si v telefonu polohové služby. Rusko s jejich pomocí dokáže sledovat, kde se shromažďují lidé. Řekněte o tom všem ve svém okolí," vyzvala lidi na Ukrajině skupina Anonymous.

Google mapy díky polohovým údajům chytrých telefonů prozradily, že se blíží ruská vojska ještě dříve, než invaze začala. Ukázaly podivnou zácpu u ruského Belgorodu nedaleko ukrajinské hranice.

Internet může ve válce škodit, ale také pomáhat. Precizní komunikace Ukrajiny na sociálních sítích pomohla získat armádě významnou vojenskou pomoc.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz