Domácí

Volyňské Čechy na Ukrajině ohrožují bomby. Část lidí evakuovali do Česka

Téměř 90 volyňských Čechů se podařilo evakuovat z Ukrajiny. Odjížděli převážně lidé z okolí města Žitomir, které bylo zasaženo ruským ostřelováním. Autobusy naložené volyňskými Čechy dorazily v úterý večer do Prahy.

Autobusy ze Středočeského kraje vezly 88 volyňských Čechů směrem do České republiky. Evakuovala je policie společně s volyňskými dobrovolníky, kteří se do akce zapojili a pomohli usnadnit její průběh. Středočeská hejtmanka Petra Pecková (za STAN) v úterý potvrdila, že autobusům se už podařilo překročit maďarskou hranici. Večer už lidé byli v Praze.

Akce se koordinovala dva dny. Volyňské Čechy odvážely autobusy z okolí města Žitomir. "Ta oblast je velmi poničená, protože volyňští Češi bydleli vedle strategického vojenského cíle, který byl neustále bombardovaný," upřesnila Pecková.

Související obsah

Na organizaci akce se kromě policie a Středočeského kraje podílelo také ministerstvo vnitra. "Jeli jsme ze Žitomiru. Situace na hranicích byla strašlivá. Po cestě jsem se dozvěděla, že bombardování zničilo můj rodný dům," řekla jedna z volyňských Češek. 

Cesta trvala desítky hodin, hlavně kvůli zdržení na hraničních přechodech. Mezi evakuovanými byly převážně ženy a děti.

Volyňští Češi jsou etnickou menšinou žijící ve Volyňské oblasti na severozápadě Ukrajiny. Jde o potomky českých osadníků, kteří se na toto území vydali v druhé polovině 19. století. Členové této menšiny si zachovali český jazyk i kulturu a občas se stěhují zpátky do České republiky.

Ondřej Novotný, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz