Domácí

Zvýšil se počet výjezdů záchranářů k uprchlíkům. Musí asistovat i u porodů

Záchranáři už zaznamenali zvýšený počet výjezdů k uprchlíkům. Asistují u porodů a nejčastěji u nevolností a dehydratací. V královéhradeckém kongresovém centru mají zdravotníci i zázemí, kde mohou uprchlíky ošetřovat přímo na místě.

Jen ve čtvrtek pardubičtí záchranáři asistovali u dvou porodů. Pražská záchranka za 24 hodin zaznamenala 11 výjezdů k uprchlíkům, šlo o teploty, kašel, nastuzení z dlouhé cesty. Zdravotníci řešili i vysoký krevní tlak, různé nevolnosti a znovu i komplikace v těhotenství. Mezi výjezdy byl i případ nepřiměřené stresové situace, která byla vyvolaná hrůzou z války na Ukrajině.

Podle zdravotníků je zřejmé, že bude podobných výjezdů přibývat, uprchlíci se po strastiplné cestě ocitli v cizí zemi, ještě neznají cestu do nemocnice, jsou bez prostředků a nevědí, na koho se obrátit.

Související obsah

Jen za páteční dopoledne přišly do uprchlického centra v Hradci Králové stovky lidí. Zdravotníci tam zřídili detašované pracoviště, kde jsou léky, lůžka i nosítka. Za poslední tři dny ošetřili zhruba deset lidí. Jen co zde Ukrajinci zažádají o azyl, mohou si rovnou na místě vyřídit zdravotní pojištění. A české úřady doporučují, aby neotáleli.

Třeba pražská záchranka si za výjezd sanitky obvykle účtuje pět tisíc korun. Kdyby dispečink volal k případu i lékaře, už by takový výjezd stál 15 tisíc korun. Záchranáři v hlavním městě ale částku po uprchlících nevymáhají. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje zdravotnickým zařízením a lékařům, aby lidi zasažené válkou ošetřili, i když jsou aktuálně bez pojistky. Případy se budou až zpětně posuzovat a proplácet. Tito lidé, kteří neměli zdravotní pojištění, by ani nakonec neměli nic platit.

kdu,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz