Zahraničí

Rusko se s Ukrajinou dohodlo na humanitárních koridorech. Takhle mají fungovat

Ruská a ukrajinská strana se po dvou kolech rozhovorů dohodly na možném dočasném příměří. A také na vytvoření humanitárních koridorů, tedy demilitarizovaného území, kudy by se mohli civilisté z obklíčených měst dostat do bezpečí. Vzniknout by měly zejména na jihu země.

Mezi Ruskem a Ukrajinou zuří nelítostná válka. Ve čtvrtek se ale jejich vyjednavačům podařilo dosáhnout alespoň částečného úspěchu. "Strany se dohodly na společném zajištění humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů a také pro dodávky léků a potravin do míst, kde probíhají nejtvrdší boje," sdělil poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Města a obce, které potřebují humanitární koridory, jsou nyní v devíti regionech, a to v regionech Sumy, Černihiv, Charkov, Kyjev, Mykolajiv, Záporoží, Cherson, Luhansk a Doněck. Seznam míst zveřejnila prezidentská kancelář

"Humanitární koridor v podstatě znamená, že se uvolní nějaká část území, na kterém se bojuje. Většinou se bavíme o zvlášť osídlených městech, odkud by lidé mohli odejít a byl by jim zprostředkován ten humanitární koridor, na který se neútočí. A mělo by o ně být následně postaráno," vysvětlil vedoucí komunikace Lékařů bez hranic Tomáš Bendl.

Zástupci Ruska a Ukrajiny také mluvili o dočasném příměří. "Je tady možnost, zdůrazňuji slovo možnost, dočasného příměří. Platit by ale mělo jen v těch místech, kudy povedou záchranné trasy," objasnil Podoljak.

Související obsah

​Rusko zase může před světem hájit, že postupuje humánně a dovolí civilistům odejít. "Tak oni budou moci říct: Pardon, všichni měli možnost odejít, tohle je vojenská zóna, my tady bojujeme," vysvětlil bezpečnostní expert Jan Ludvík.

Bezpečnostní koridory se využily už v několika válkách, například v Etiopii nebo na Blízkém východě. Třeba v Sýrii ale byly spíš zneužity. "Válčící strany řekly: Teď máte možnost odejít. Otevřely humanitární koridory a následně pak bombardovaly i ta města, kde původně žilo civilní obyvatelstvo, a tvářily se, že je to v pořádku, že daly lidem možnost odejít. Ale ne každý může odejít. Někteří lidé jsou hendikepovaní," upozornil Ludvík.

Jaké další výsledky přinesou mírová jednání, se celý svět dozví o víkendu, kdy by mělo proběhnout další kolo. Po hodinovém telefonátu s Vladimirem Putinem to odpoledne uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz