Počasí

Čekají nás slunečné dny, noci budou ale pořádně mrazivé. PŘEDPOVĚĎ

Česko má před sebou teplotně podprůměrný začátek týdne, ojediněle se sněhovými přeháňkami i v nížinách. Od středy půjdou nejvyšší odpolední teploty pozvolna nahoru, ale nejnižší ranní teploty budou do konce týdne klesat až k −10 °C. A připravit se musíme i na nebezpečné meteorologické jevy.

V pondělí bude převládat oblačno, na severu území až zataženo a místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Na zbytku území budou ojediněle sněhové přeháňky. Jen přechodně bude polojasno. Denní teploty vystoupají na 1 až 5 °C.

Podívejte se na pondělní předpověď počasí: 

V úterý už bude oblačnosti méně, převládat bude polojasno, na severovýchodě území až oblačno a tam místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty klesnou na −3 až −7 °C, ojediněle až na −9 °C. Denní teploty budou v rozmezí 2 až 6 °C.

A podobný scénář bude psát středa. Bude polojasno, jen na severovýchodě území až oblačno s ojedinělým sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Ranní teploty budou klesat na −3 až −7 °C, ojediněle na −9 °C. Denní teploty už ale porostou, a to na 3 až 7 °C, v Polabí bude až 8 °C.

Související obsah

​Od čtvrtka do konce týdne bude počasí stabilní. Převládat bude jasno nebo polojasno, po ránu se mohou ojediněle tvořit mrznoucí mlhy. Ranní teploty budou klesat na −3 až −8 °C, ojediněle až na −10 °C. Denní teploty vystoupají na 4 až 9 °C. Od poloviny března budou teploty v nejnižších nadmořských výškách zůstávat lehce nad bodem mrazu, ve vyšších polohách bude mrznout i nadále.

Počasí u nás bude pod vlivem mohutné tlakové výše | Zdroj: https://www.metoffice.gov.uk/

​Zima bez zimního počasí

Meteorologická zima 2021/2022 (od prosince do února) byla teplotně výrazně nadprůměrná. V pražském Klementinu s průměrnou teplotou 4,6 °C byla čtvrtá nejteplejší od počátku tamního měření, tedy od roku 1775. Zimní počasí nepřineslo žádné vpády studeného arktického vzduchu. Až nyní dochází k oslabování polárního víru, slábnout a rozpadat se bude až do dubna. Polární vír byl rozdělen na dvě jádra, jedno je nad východní Kanadou a jedno nad Sibiří.

Vitamín D nám ještě sluneční paprsky nedoplní

Druhá polovina týdne bude na celém území slunečná, ale vitamín D z toho ještě naše pokožka tvořit nedokáže, protože úhel dopadu slunečních paprsků UVB je příliš plochý. Výška slunce musí být totiž 42 stupňů a více.

Související obsah

​Vitamín D3 se vyrábí z cholesterolu v naší kůži poté, co je vystavena slunečnímu záření (nejvíce ho dopadá mezi 10. až 15. hodinou). Jedincům s citlivou pokožkou stačí přibližně 15 minut slunečního záření, tmavým typům 40 minut a více. Je třeba vystavit 25 procent pokožky těla, ideálně záda. I tak je vhodné použít opalovací krém, na hlavu nasadit pokrývku a na oči sluneční brýle.

Pro tělo je vitamín D důležitý pro imunitu, pro absorpci vápníku a fosfátu ze stravy. Vitamín D bychom od poloviny října do poloviny března (zjistíte jednoduše – pokud je délka vašeho stínu delší než vaše výška, je nízký úhel slunce nad obzorem a UVB záření je pohlceno atmosférou) měli doplňovat ze stravy. Nejvíce je ho v hovězích játrech, ve vaječných žloutcích nebo sardinkách.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz