Zahraničí

Ukrajinské děti a ženy čeká mrazivá noc venku. České vlaky k nim nepustili

V Košicích uvízly dva vlaky z České republiky, které do ukrajinského Čopu vezou humanitární pomoc. Vlaky se přes hranice nedostaly kvůli administrativním problémům. Humanitární pomoc tak prý musí jinudy. Problematická je i cesta zpátky. Vlaky měly odvézt uprchlíky, ale Slováci nemají dostatek pohraničních zaměstnanců, aby ukrajinské utečence odbavili.

Stovky lidí v ukrajinském Čopu čekají na vlaky, které je měly odvézt do bezpečí. Jenže ty jen tak nepřijedou. Děti a ženy tak stráví další mrazivou noc čekáním.

"Bohužel budou spát na nádraží, protože ty dvě soupravy stojí na slovenské straně a lidé čekají na ukrajinské straně. My se snažíme jim nějakým způsobem dopravit alespoň spacáky pro dnešní noc," popisuje zakladatel iniciativy Železnice pomáhá Albert Fikáček.

"S ohledem na to, že není možné slovenskou stranou zajišťovat kontrolu na vnější schengenské hranici, budou vlaky Českých drah nabízet pomoc lidem na košickém nádraží," vysvětluje ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Uprchlíci, kteří chtějí odcestovat do Česka, se tak budou muset dostat na košické nádraží. Z ukrajinského Čopu to je zhruba 100 kilometrů.

Související obsah

​Plně naložené autobusy s humanitární pomocí v neděli na Ukrajinu vyslali i členové Asociace nepravidelné autobusové dopravy (ANAD). "Jedeme na Ukrajinu, přibližně 300 kilometrů do vnitrozemí, pro ženy a děti. Abychom jednu cestu nejeli prázdní, tak se povedlo udělat sbírku mezi školami na Praze 4," říká předseda asociace Jiří Vlasák.

Řidiči autobusů vezou na Ukrajinu pomoc za několik milionů korun. "Je to od piškotů, přes plínky, po nějaké vybavení, spacáky, karimatky. Je tam vojenský materiál, který je přímo vyžádaný od ukrajinské strany," popisuje dobrovolník Matěj Lomský.

Pro uprchlíky už podruhé jede i řidič Ondra a stejně jako jeho kolegové se dobrovolně přihlásil ke zhruba čtyřdenní neplacené cestě. Chtějí prý hlavně pomáhat. "Cestou je domobrana, zastavují a kontrolují, kam jedete, proč tam jedete. Je to opevněné, mají tam pytle s pískem a zbraně. Strach je, nikdo neví, co se může stát," popisuje řidič autobusu Ondřej Hulín.

Pokračuje i záchrana volyňských Čechů. "Dnes by mělo vyjet zhruba 450 osob ve 12 vozidlech na ukrajinsko-slovenskou hranici, kde je bude čekat šest autobusů Středočeského kraje a tři autobusy našich hasičů," vysvětluje předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz