Ekonomika

Průměrná mzda překonala hranici 40 tisíc. Lidé si ale v reálu pohoršili

Průměrná mzda překonala hranici 40 tisíc. Lidé si ale v reálu pohoršili
Ilustrační obrázek Zdroj: Getty Images

Od posledního čtvrtletí loňského roku poprvé za osm let reálné mzdy klesly. Průměrná mzda sice vzrostla na 40 135 korun, což představuje zvýšení o 4 %, reálně si za to ale lidé koupili méně, spotřebitelské ceny rostly o 6 %. A letos moc nadějí na zlepšení nemějme.

Růst průměrné měsíční mzdy v posledním čtvrtletí roku 2021 výrazně zpomalil. Důvodem je stále stoupající inflace, která následně snížila i kupní sílu. Dále mzdy stagnovaly v automobilovém průmyslu, který byl ve druhé polovině roku zasažen nedostatkem čipů, a poklesly i mzdy v odvětví zdravotní a sociální péče. Meziročně slabý byl růst mezd i v odvětví veřejné správy a obrany.

"Meziroční růst průměrné mzdy v posledním loňském kvartálu (4,0 %) citelně zpomalil proti předchozímu kvartálu (5,7 %). Jelikož zároveň citelně stoupla inflace, nestačil v reálném vyjádření růst mezd udržet kupní sílu a celkově se propadl. Ke snížení reálné mzdy došlo poprvé za osm let. V roce 2013 se ovšem meziroční propad reálných mezd odehrál během jediného kvartálu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank pro Česko a Slovensko Pavel Sobíšek.

Ve 4. čtvrtletí 2021 byla průměrná hrubá měsíční mzda celkem 40 135 korun, což je o 1 551 korun více než před rokem, medián činil 34 360 korun. "Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 6,1 %, reálně tak mzda klesla o 2,0 %. Objem mezd se zvýšil o 4,8 %, počet zaměstnanců vzrostl o 0,8 %," přiblížil tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Související obsah

Se stagnací, nebo dokonce poklesem mezd budeme muset počítat i v tomto roce, protože jednotlivé firmy budou nuceny omezovat své výdaje. Podle Sobíška by za normálních okolností mohly mzdy zase stoupat ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Tento výhled ale může ovlivnit i válka na Ukrajině a někteří analytici nepředpokládají nárůst ani koncem tohoto roku.

"Z pohledu reálného vývoje mezd hrála ve 4. čtvrtletí již důležitou roli vysoká inflace. Právě rychlý růst spotřebitelských cen se v letošním roce bude velmi negativně promítat do reálného růstu mezd, který bude výrazně záporný. S ohledem na aktuální kumulaci proinflačních rizik je již téměř jisté, že pokles reálných mezd bude letos výrazně hlubší než v letech 2012 a 2013 a bohužel se také zvyšuje pravděpodobnost velmi slabého hospodářského růstu, či dokonce hospodářské recese," uvedl analytik finanční společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Průměrná mzda v Česku vzrostla, nejvyšší byla v Praze (6/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz