Zahraničí

MAPA: Z Ukrajiny uprchlo už více než 1,7 milionu uprchlíků. V Česku jich je sto tisíc

MAPA: Z Ukrajiny uprchlo už více než 1,7 milionu uprchlíků. V Česku jich je sto tisíc
Asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny Zdroj: TV Nova

Počty uprchlíků z Ukrajiny neustále rostou. Od začátku konfliktu uteklo z více než 44milionové země 1,7 milionu lidí. Naprostá většina z nich utíká na západ do sousedních států. Část z nich nachází nové domovy i v Česku, největšímu náporu ale stále čelí Polsko.

Do 6. března uteklo z Ukrajiny více než 1,7 milionu uprchlíků. Vychází to z informací prezentovaných Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Současné odhady očekávají, že z Ukrajiny uprchne přes 4 miliony lidí.

Naprostá většina uprchlíků zamířila do Polska. Více než milion, tedy téměř 60 procent všech utečenců od začátku války, už překročil hranice se svým západním sousedem. Pro Polsko to představuje jednu z nejsilnějších vln imigrantů v dějinách, kterou ale má zatím zvládat obstojně.

Související obsah

Myslí si to alespoň ředitel UNHCR Filippo Grandi, který navštívil hranici mezi Polskem a Ukrajinou. "Na polsko-ukrajinské hranici jsem byl ohromen solidaritou komunit podporujících uprchlíky napříč Polskem. Množství dobrovolníků, všude hromady darovaného oblečení, to vše efektivně organizováno místními autoritami a pohraničníky," uvedl Grandi na twitteru.

Také Česko je jednou ze zemí, kam míří množství ukrajinských uprchlíků, zejména kvůli rodinným vazbám, které zde mají. Podle údajů ministerstva vnitra udělila zatím Česká republika vízum více než 57 tisícům Ukrajinců. Jen za neděli to bylo více než 11 tisíc víz.

Skutečný počet Ukrajinců v Česku ale je nejspíš mnohem vyšší, a to téměř dvojnásobně. "Do České republiky dorazilo více než sto tisíc lidí z Ukrajiny," uvedl na pondělní schůzi Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan. 

Ukrajinští uprchlíci však stále nejčastěji míří ke svým sousedům. Na druhém místě v počtu přijatých uprchlíků je za Polskem Maďarsko, které zatím přijalo více než 180 tisíc lidí. To činí přibližně deset procent všech uprchlíků.

Související obsah

Po Maďarsku následuje Slovensko se 128 tisíci imigranty, Moldavsko s téměř 83 tisíci a Rumunsko, kam uteklo skoro 79 tisíc běženců. Dalších zhruba 183 tisíc Ukrajinců zamířilo do dalších západních států, přičemž v tomto čísle jsou započítáni i uprchlíci směřující do Česka.

Poněkud překvapivá čísla přicházejí z Ruska. Zde totiž podle UNHCR nalezlo útočiště přes 53 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Přibližně 400 uprchlíků se také pokouší najít nový domov v Bělorusku. Obě země přitom Ukrajina v konfliktu považuje za své nepřátele.

Na detailní mapu, kam se vypravili uprchlíci z Ukrajiny, se můžete podívat zde:

Čísla ukrajinských uprchlíků

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz