Domácí

Dobrovolníci odjíždějí bojovat za Ukrajinu. Prezident jim slibuje beztrestnost

Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby požádalo o vstup do ukrajinské armády 20 tisíc cizinců z 52 zemí. Mezi nimi jsou i Češi. Ministerstvo obrany dostalo přes 280 žádostí o beztrestnost kvůli rozhodnutí jít bojovat na Ukrajinu.

Jeden z dobrovolníků, kteří chtějí odjet bojovat na Ukrajinu, vyráží už v pondělí. Chce skončit v práci a večer vyrazit na Ukrajinu, kde se hodlá připojit k cizinecké legii. "Odjíždím v pondělí večer, protože ještě musím poslední den do práce, abych to měl všechno srovnané. Rozhodl jsem se odjet, protože je mi špatně, jak tam umírají malé děti a co se všechno děje," popisuje dobrovolník svoji volbu.

Strach má prý velký. Na otázku, zda se nebojí o život, odpověděl, že to je padesát na padesát. Zbraň držel v ruce prý jen párkrát a absolvoval kurz přežití v přírodě. S sebou si bere jen to nejnutnější, připraven je ale prý na všechno.

Související obsah

Ministerstvo obrany na jeho žádost o výjimku zaručující beztrestnost v případě služby v cizí armádě prý zatím neodpovědělo. "Mně stačí udělat správnou věc, udělám ji a jestli mě pak za to bude chtít někdo trestat, nebo ne, tak to už je tady na té vládě," řekl dobrovolník.

Jenže ne všechny, kteří byli odhodláni jet bojovat za Ukrajinu, záruky prezidenta o beztrestnosti přesvědčily. Jeden bývalý voják si svůj plán rozmyslel. "Odešel bych tam de facto jako zločinec," obává se voják.

Související obsah

Samotná rizika války jej neděsí, strach má ale spíše z následků případného zranění. "Nevím, jak by se k tomu stavěly pojišťovny. Riziko boje v tom nasazení nějakým způsobem znám. Ale rizika, o kterých jsem mluvil, jsou pro mě neakceptovatelná," vysvětluje voják. Prezident Zeman s premiérem Fialou už přislíbili, že těm, co odjedou bojovat za Ukrajinu, udělí milost.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz