Zahraničí

Uprchlíci ve Lvově nemají kde složit hlavu. Jsou jich tam statisíce

Z Ukrajiny už kvůli válce odešly dva miliony lidí. Uprchlíci směřující na západ cestují většinou přes Lvov na západě Ukrajiny. Ve městě jich aktuálně zůstává přes 200 tisíc. Podle odhadů úřadů tamním nádražím každý den projde zhruba 50 tisíc uprchlíků.

Ještě před dvěma týdny měl Lvov zhruba 800 tisíc obyvatel, teď musel kvůli uprchlíkům doslova ze dne na den svou kapacitu nafouknout o více než čtvrtinu. I když se úřady snaží nápor zvládnout ze všech sil, jejich kapacity nestačí. V celém městě se ale našly tisíce lidí, kteří běžencům nezištně pomáhají.

O uprchlíky je tak postaráno od chvíle, kdy vystoupí z vlaku. Většina dobrovolníků je přímo ze Lvova. Zapojují se ale i cizinci včetně Čechů, a dokonce i lidé, kteří také museli opustit své domovy – třeba Viktor, který před pár dny utekl z Charkova. Dobrovolníci ale lidem nepomáhají jen na nádraží. Organizují i to, aby se dostali dál na západ. "Vzali jsme autobus a přijeli jsme nabrat ty potřebný," popsal Martin Vršecký.

Související obsah

Uprchlíci jsou hlavně matky s malými dětmi, ale také důchodci. Ať už plánují ve Lvově zůstat, nebo tam jen chtějí strávit čas před odjezdem na západ, nemají kam složit hlavu. Hotely jsou totiž beznadějně zaplněné. Ve městě jsou i komunitní centra, kde mohou najít útočiště, ale ani ty už nemají volnou kapacitu.

Uprchlíkům tedy často nezbývá než po velmi náročné cestě z východu zůstávat na nádraží. Většinou nemají jídlo ani pořádné oblečení. Přicházejí do města jen s jednou taškou nebo kufrem, do kterého si museli zabalit celý svůj dosavadní život.

rod, pv, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz