Domácí

Ceny jízdného pod tlakem války a inflace. PŘEHLED, jak to vypadá se zdražováním

Ceny jízdného pod tlakem války a inflace. PŘEHLED, jak to vypadá se zdražováním
Autobusová zastávka Zdroj: TN.cz

Drahé energie i rostoucí ceny pohonných hmot tlačí na zvyšování cen mimo jiné i provozovatele hromadné dopravy ve městech. Většina ale zatím odolává, jinde se už ale téma vyšších cen řeší.

Napřed přišla na konci loňského roku inflace a rostoucí ceny energií, letos zase válka na Ukrajině. To vše dopadá na provozovatele městské hromadné dopravy, která pro své fungování vyžaduje jak elektřinu, tak pohonné hmoty. Redakce TN.cz proto mezi krajskými městy zjišťovala, jestli se jim podaří udržet ceny jízdného.

Zatím jsou zprávy pro cestující veskrze dobré. Mnohá města neuvažují vůbec o zdražování, jiná to neplánují minimálně v dohledné době. Zároveň ale některá z nich připouští, že zvyšování cen nafty a elektřiny pozorně sledují.

Související obsah

​Zatím mluví o zdražování Jihlava. "Úprava cen jízdného nebo zvýšení doplatku města na provoz dopravního podniku budou nevyhnutelné. Současná situace v dopravním podniku je kritická vzhledem ke způsobu nákupu elektřiny a plynu po ukončení původně vybraného dodavatele, aktuální ceny elektrické energie jsou v porovnání s únorem 2022 již více než dvojnásobné, nafta v březnu zdražila v nákupu oproti únoru skoro o 100 procent a externí cena CNG se zvýšila o 15 korun na 1 kilogram bez daně, a to jsou ceny platné k dnešnímu dni s nejasnou vidinou, co bude dále. Navíc asi všichni vnímají současnou situaci s cenami nafty," okomentoval v úterý mluvčí města Radovan Daněk.

Daněk ale také poznamenal, že ve městě se jízdné nezdražovalo 11 let. V současnosti možnosti zvýšení cen projednávají zastupitelské kluby, není tedy ani zřejmé, jak by se ceny měnily a kdy.

Jak to vypadá se zdražováním jízdného v MHD v krajských městech

Město Plány na zdražení jízdného
Praha neplánuje
České Budějovice zdražování není v plánu
Plzeň zatím neplánuje
Karlovy Vary zatím neplánuje, situaci ale nadále sleduje
Ústí nad Labem o zdražení se neuvažuje
Liberec vedení města zatím zdražování odmítlo
Hradec Králové v nejbližší době se zdražovat nebude, letos se ale toto téma řešit bude
Pardubice v nejbližších týdnech neplánuje
Jihlava zdražení plánuje, podrobnosti ale zatím nezveřejnila
Brno zatím neplánuje
Zlín zatím neplánuje
Olomouc zatím neplánuje
Zdroj: TN.cz/informace od úřadů a dopravních podniků

V Liberci se ve středu dopoledne sešlo vedení města a zdražováním se zabývalo. Zvýšení cen zatím odmítlo. "Aktuálně vedení města nedokáže predikovat vývoj na trhu. Nicméně následující měsíc či dva je vedení statutárního města Liberec připravené navýšení cen za nákup pohonných hmot 'sanovat' dopravnímu podniku z finanční rezervy města a průběžně vyhodnocovat, jak se situace vyvíjí. Aktuálně tedy cestujícím zdražení MHD v důsledku nárůstu cen pohonných hmot nehrozí," uvedla mluvčí města Jana Kodymová ve středu.

Vedení Brna sice zdražování neplánuje, dění na trzích ale nadále sleduje. Stejně se k situaci staví i Karlovy Vary. V Hradci Králové se rozhodli, že lidé, kteří prchli před válkou na Ukrajině, mají jízdné po městě zdarma. Jízdenky jinak město zdražovat v dohledné době nechce, nicméně letos se k tomuto tématu chce ještě vrátit.

Související obsah

​Například v Praze není zdražování na pořadu dne, ale to ani v Českých Budějovicích, kde se měnil ceník letos v lednu. Podobně je tomu v Pardubicích, tam jízdné podražilo loni v září. Cenové změny neplánuje ani Zlín, nemluví se o tom ani v Plzni či v Ústí nad Labem.

Jízdenky asi budou stát stejně v Olomouci, dopravní podnik ale bude muset s představiteli města řešit situaci kolem vyšších nákladů na pohonné hmoty.

Na dotaz ohledně zdražování jízdného neodpověděla Ostrava. Případnou reakci zveřejníme v tomto článku.

Ekonom David Marek promluvil v Televizních novinách na Nově ohledně zdražování pohonných hmot, podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz